Lidhu me ne

Stil

5 sekrete për të pasur një martesë të lumtur

5 sekrete për të pasur një martesë të lumtur

E vërteta është se çdo çift ndjek një rrugë të ndryshme me kalimin e kohës. Shumë i afrohen martesës dhe krijimit të familjes ndërsa të shumtë janë ata që kalojnë kriza dhe ndahen disa vite më vonë. Dashuria, respekti, mirëkuptimi dhe vlerësimi i ndërsjellë janë disa nga themelet bazë që duhet të ekzistojnë në një marrëdhënie afatgjatë. Ekspertët e marrëdhënieve besojnë se ka disa këshilla për një martesë më të lumtur.

Përqendrohuni në gjërat pozitive të partnerit tuaj

Nuk është gjithmonë e lehtë të shohësh të gjitha të mirat që ka partneri yt. Për të pasur një martesë të lumtur në planin afatgjatë, duhet të pranoni pikat e forta dhe të dobëta të partnerit tuaj dhe të jeni në gjendje të vendosni pritshmëri realiste.

Pranoni që edhe çiftet e lumtur grinden

Asnjë çift i martuar nuk është i lumtur gjatë gjithë kohës. Si me të gjitha marrëdhëniet, ka ulje dhe ngritje. Synoni të keni dashuri dhe mirëkuptim të ndërsjellë për të kapërcyer çdo vështirësi.

Mos prisni të plotësoheni vetëm nga bashkëshorti juaj

Asnjë njeri nuk duhet ta bazojë lumturinë e tij vetëm në një person tjetër. Sigurisht që bashkë do të bëni ëndrra dhe synime, por do jetë mirë të ruani pavarësinë në disa çështje.

Bëni gjëra që ju kënaqin

Nëse ju pëlqen të udhëtoni, vidhni kohën vetëm për ju. Në të njëjtën kohë mund të caktoni një takim gjatë javës si datë rinovimi. Është shumë e rëndësishme që çiftet të mos lodhen nga rutina e përditshme.

Respektoni njëri-tjetrin

Edhe në një grindje të madhe, kini kujdes të mos thoni fjalë për të cilat do të pendoheni më vonë. Zemërimi është një këshilltar shumë i keq dhe partneri juaj do të zhgënjehet nëse zbulon se ju nuk e respektoni apo nuk e vlerësoni.

Me teper

Stil5 orë më herët

Kërcënohet gjyqtarja Diana Di Meo, i publikojnë videot intime, zyrtarja: Është hakmarrje!

Gjyqtarja italiane Diana Di Meo, ka deklaruar se disa faqe i kanë vjedhur disa video intime dhe ia kanë publikuar...

Stil5 orë më herët

“Edhe 8 vite më ke, do martohem me tjetër”- Rudina Dembacaj i bën “presion” Mark Frrokut

Aktorja Rudina Dembacaj ka zbuluar se shkoi tek fallxhorja për të pare fatin e saj dhe letrat taro kanë parashikuar...

Kryesore6 orë më herët

Asnjë kryeministër të mos qëndrojë më shumë se dy mandate/ Po Luli pse duhet të qëndrojë tre në opozitë?

Sot Lulzim Basha si gjithmonë tha perlën e tij të rradhës, shfaq hipokrizinë, talljen dhe neverinë që ka ndaj shqiptarëve....

Radar19 orë më herët

GUXIMI I HARBUTËVE!

GUXIMI I HARBUTËVE! Nga Dr. Erion Dasho Kur kryetaruci i bashkisë nuk kishte lindur akoma, Sul Mema çonte peshë stadiumet....

Kryesore19 orë më herët

Horri apo Lavirja e Bashkisë së Tiranës?

Nga Respublica.al Audiopërgjimi i Erion Veliajt që u publikua gjerësisht në media formalizon njohjen e një gjëje të njohur: arrogancën brutale...

Stil20 orë më herët

U shfaq pranë Bora Zemanit, Vin Veli: Kam raport të mirë, patjetër që do e uroja

DJ Vin Veli, ish-partneri i Bora Zemanit është parë në ditëlindjen e 30-të të moderatores. Dj i njohur i surprizoi...

Stil1 ditë më herët

7 arsyet kryesore që keni një dhimbje koke

Kur godet një dhimbje koke e keqe, thjesht dëshiron që ajo të marrë fund. Dhimbja e fortë dhe e vazhdueshme...

Stil1 ditë më herët

Edhe ju shqetësoheni nga rrallimi i flokëve?!

Humbja e flokëve tek gratë mund të shkaktohet nga shkaqe të shumta, dhe disa janë të shërueshme. Ndërsa rënia e...

Stil1 ditë më herët

A është e dëmshme kërcitja e kockave?

Për shumë njerëz një nga gjërat e para që bëjnë sapo zgjohen nga gjumi është kërcitja e kockave dhe tërheqja...

Stil1 ditë më herët

Keni dhimbje dhe ngërce në këmbë gjatë stervitjes?

Njerëzit që kanë dhimbje në këmbë kur ushtrohen mund të kenë nevojë për një vlerësim për t’u siguruar që kanë...

Facebook