Lidhu me ne

Stil

Stërvitjet e zgjatura dhe djersitja shkakton dhimbje të forta

Dhimbjet e nxehtësisë janë spazma të rënda të muskujve që vijnë nga një kombinim i ushtrimeve të zgjatura, djersitjes së rëndë dhe zëvendësimit të tepërt të ujit në nxehtësi ekstreme.

Dhimbjet e nxehtësisë janë një lloj i butë i çrregullimit të nxehtësisë që ka tendencë të shfaqet te njerëzit e shëndetshëm që janë aktivë në nxehtësi.

Gjatë djersitjes, kripërat (elektrolitet) dhe lëngjet humbasin, por pirja e sasive të mëdha të ujit hollon kripërat, duke shkaktuar ngërçe.

Djersitja e rëndë ka shumë të ngjarë të ndodhë në ditë të ngrohta, veçanërisht gjatë ose pas ushtrimit të rreptë.

Dhimbjet e nxehtësisë janë të zakonshme në të gjitha gjendjet më poshtë:

Punëtorët manualë, siç janë personeli i dhomës së motorit, punëtorët e çelikut, çatitë dhe minatorët;

Atletët, veçanërisht alpinistët ose skiatorët, shumë shtresa të veshjeve të të cilave mund t’i ndalojnë ata të mos e shohin djersitjen e tyre të rëndë, dhe tenistët dhe vrapuesit që nuk marrin kohë për të zëvendësuar kripërat e humbura në djersë;

Praktikantët ushtarakë;

Dhimbjet e nxehtësisë janë kontraktime të forta në muskujt e duarve, legenit, këmbëve, kofshëve ose krahëve. Tkurrjet bëjnë që muskujt të bëhen të vështirë, të tensionuar dhe të dhimbshëm. Dhimbja mund të jetë e butë deri në intensitet. Ethet nuk ndodhin zakonisht.

Dhimbjet e buta të nxehtësisë mund të trajtohen duke e lënë personin të pushojë në një mjedis të freskët dhe të pijë pije që përmbajnë kripë ose të hanë ushqim të kripur. Pirja e 1 deri në 2 litra e një pije sportive ose ujë që përmban 2 lugë çaji kripë është zakonisht e mjaftueshme.

Dhimbjet e rënda të nxehtësisë trajtohen me lëngje dhe kripëra të dhëna nga vena (intravenoze). Shtrirja e muskujve të përfshirë shpesh jep lehtësim të menjëhershëm të dhimbjes.

Me teper

Stil7 orë më herët

Kërcënohet gjyqtarja Diana Di Meo, i publikojnë videot intime, zyrtarja: Është hakmarrje!

Gjyqtarja italiane Diana Di Meo, ka deklaruar se disa faqe i kanë vjedhur disa video intime dhe ia kanë publikuar...

Stil7 orë më herët

“Edhe 8 vite më ke, do martohem me tjetër”- Rudina Dembacaj i bën “presion” Mark Frrokut

Aktorja Rudina Dembacaj ka zbuluar se shkoi tek fallxhorja për të pare fatin e saj dhe letrat taro kanë parashikuar...

Kryesore7 orë më herët

Asnjë kryeministër të mos qëndrojë më shumë se dy mandate/ Po Luli pse duhet të qëndrojë tre në opozitë?

Sot Lulzim Basha si gjithmonë tha perlën e tij të rradhës, shfaq hipokrizinë, talljen dhe neverinë që ka ndaj shqiptarëve....

Radar21 orë më herët

GUXIMI I HARBUTËVE!

GUXIMI I HARBUTËVE! Nga Dr. Erion Dasho Kur kryetaruci i bashkisë nuk kishte lindur akoma, Sul Mema çonte peshë stadiumet....

Kryesore21 orë më herët

Horri apo Lavirja e Bashkisë së Tiranës?

Nga Respublica.al Audiopërgjimi i Erion Veliajt që u publikua gjerësisht në media formalizon njohjen e një gjëje të njohur: arrogancën brutale...

Stil21 orë më herët

U shfaq pranë Bora Zemanit, Vin Veli: Kam raport të mirë, patjetër që do e uroja

DJ Vin Veli, ish-partneri i Bora Zemanit është parë në ditëlindjen e 30-të të moderatores. Dj i njohur i surprizoi...

Stil1 ditë më herët

7 arsyet kryesore që keni një dhimbje koke

Kur godet një dhimbje koke e keqe, thjesht dëshiron që ajo të marrë fund. Dhimbja e fortë dhe e vazhdueshme...

Stil1 ditë më herët

Edhe ju shqetësoheni nga rrallimi i flokëve?!

Humbja e flokëve tek gratë mund të shkaktohet nga shkaqe të shumta, dhe disa janë të shërueshme. Ndërsa rënia e...

Stil1 ditë më herët

A është e dëmshme kërcitja e kockave?

Për shumë njerëz një nga gjërat e para që bëjnë sapo zgjohen nga gjumi është kërcitja e kockave dhe tërheqja...

Stil1 ditë më herët

Keni dhimbje dhe ngërce në këmbë gjatë stervitjes?

Njerëzit që kanë dhimbje në këmbë kur ushtrohen mund të kenë nevojë për një vlerësim për t’u siguruar që kanë...

Facebook