Lidhu me ne

Gatime

Si të bëjmë trileçe – Receta që Shqipëria i mësoi Turqisë

nga AgroWeb

Shqipëria besohet të jetë  vendi i parë në Ballkan që përvetësoi recetën e trileçes. Foto: Flickr

Një nga ëmbëlsirat më të pëlqyera në vendet e Amerikës Latine dhe asaj Qendrore është tres leches, ose siç e njohim trileçe.

Shumë vende të Amerikës Latine pretendojnë të kenë shpikur këtë ëmbëlsirë por Meksika është vendi që ka afrimitetin më të madh me recetën fillestare të saj.

Gjurmët më të hershme të kësaj ëmbëlsire me bazë llojesh të ndryshme qumështi gjenden pikërisht në fabrikën e prodhimit të qumështit Nestle në shekullin e 19-të në Meksikë.

Receta u printua në shishet e qumështit Panda me qëllim për të nxitur shitjet e tij. Receta mori dhenë dhe në të gjithë Amerikën Latine e Qendrore, kjo ëmbëlsirë nisi të gatuhej në çdo shtëpi.

https://www.youtube.com/watch?v=cvi78mwyR_o

Trileçe, Receta Që Shqipëria i Mësoi Turqisë

Rrugëtimi i Trileçes  në mbarë botën është pritur me kërshëri edhe në vendet e Ballkanit Perëndimor.

Në fakt, të dhënat të cilave u referohet AgroWeb.org, tregojnë se  Shqipëria besohet të jetë  vendi i parë në Ballkan që përvetësoi recetën e trileçes.

Sipas këtyre të dhënave, frymëzimi erdhi nga një telenovelë braziliane ku protagonistët u shfaqën duke lavdëruar këtë ëmbëlsirë të veçantë.

Receta u përshtat më së miri në kulinarinë shqiptare dhe më pas diku rreth vitit 2014, udhëtoi drejt Turqisë ku u përhap masivisht.

Në Turqi, gazetat u desh të shkruanin artikuj për origjinën e trileçes, pasi populli,  i referohej asaj me fjalët  “ajo ëmbëlsira shqiptare.”

Këtë e konfirmon edhe ky artikull i gazetës Hyrriyet i publikuar në vitin 2015 mbi fenomenin e trileçes.

Sipas artikullit, kur bota shikonte telenovela spanjolle, të gjithë marroseshin pas personazheve, mesa duket shqiptarët mësonin receta të reja.

Një Recetë Latine e Trileçes

 Për kekun:

Gjalpë

Të verdhat dhe të bardhat e pesë vezëve

1 filxhan çaji sheqer

1 filxhan çaji miell shumë-përdorimësh

1 lugë e gjysmë çaji pluhur pjekës

2 lugë çaji liker kafeje

350 ml qumësht të zier

450 ml qumësht Panda

420 ml qumësht i arrës së kokosit

2 lugë gjelle rum.

Për Kremin

2 filxhanë çaji krem pana

4 lugë gjelle sheqer pluhur

1 lugë çaji ekstrakt vaniljeje

Kanellë dhe arrëmyshk

Përgatitja: 

Ndizeni furrën dhe lyejeni tavën me gjalpë.

Në një mikser shtëpie rrihni të bardhat e vezës deri sa të bëhen shkumë për rreth 2 minuta.

Më pas shtoni sheqerin dhe të verdhat e vezës një e nga një.

Pasi të jenë rrahur mirë, përzieni miellin me pluhurin pjekës,

Shtoni qumështin dhe likerin e kafesë dhe brumin e ëmbëlsirës hidheni në tavë.

Piqeni për 30 minuta dhe lëreni të ftohet për 15 minuta të tjera.

Ndërkohë në një enë tjetër rrihni të qumështin panda, atë të arrës së kokosit dhe rumin dhe hidhjani sipër ëmbëlsirës.

Mbulojeni me letër alumini dhe lëreni në frigorifer për 2 orë.

Në një mikser elektrik përzieni krem panën, sheqerin pluhur dhe vaniljen për 4-5 minuta.

Kremin hidhjani sipër ëmbëlsirës së ftohur dhe sipër tij hidhni arrëmyshk dhe kanellë.

Servireni menjëherë.

Nëse dëshironi, këtu mund të lexoni recetën shqiptare të trileçes./AgroWeb.org

Me teper

Kryesore11 orë më herët

Berisha nga Shkodra: Nëse duam të fitojmë zgjedhjet, përparësi do kenë të rinjtë dhe gratë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka deklaruar se përsa kohë do të jetë në politikë, do të zhvillojë “Foltore”, si e vetmja...

Aktualitet11 orë më herët

Veliaj ” masakron” tironsit/ Gjobiten 1 mijë qytetarë brenda ditës në Tiranë

Në tre mujorin e parë të këtij viti, Policia Bashkiake në Tiranë ka gjobitur në total 92000 automjete. Këto shifra...

Radar11 orë më herët

Agron Kapllanaj i pallateve të 5 Majit: Falanderoj SHBA që na dha mundësinë të njihnim Berishën

Agron Kapllanaj, i cili u komandua nga Lulzim Basha si kreu i degës së PD në Fier, dhe që u...

Radar11 orë më herët

Berisha fushatë në Shkodër: Diamant i fitores së 6 marsit, nuk u pajtua me një Shqipëri pa opozitë

Pas Lezhës, ish-kryeministri Sali Berisha u ndal në Shkodër për të zhvilluar fushatën për kryetar të Partisë Demokratike në procesin...

Stil14 orë më herët

Kuriozitete / 10 purot më të mira në botë

Cigar Aficionado ka renditur 25 purot më të mira të vitit 2020. Pasi i shijuan pa ua ditur markën, rreth...

Stil14 orë më herët

Sa orë gjumë duhet të flemë? Pse gjithçka varet nga mosha

A e gjeni ndonjëherë veten duke dremitur në tryezën tuaj të punës, edhe pas asaj që mendonim se ishte një...

Gatime14 orë më herët

Si të bëjmë bukë shtëpie ? Receta e bukës nga e cila mund të hani sa të doni

Dhe aspak nuk na çudit që kjo bukë nuk përmban fare drithëra.Steven Gundry, nga Nebraska, autor i librit “Paradoksi i...

Stil14 orë më herët

Si ta kuptoni që keni të bëni me një sociopat? 5 shenjat që nuk duhet t’i injoroni kurrë

Nëse keni takuar një sociopat në jetën tuaj, si në të tashmen, apo edhe të kaluarën, ka shumë gjasa që...

Gatime14 orë më herët

Çfarë të gatuaj sot? Ju tregojmë recetën e japrakëve, recetë e veçantë dhe tradicionale…

Japrakët ose dollmat me gjethe rrushi është një nga recetat me të veçanta të kuzhinës ballkanase. Shija e saj karakteristike...

Kryesore14 orë më herët

Berisha nga Lezha: Censura, kërcënimet dhe propaganda nuk e ndalon dot opozitën e vërtetë

Ish-kryeministri Sali Berisha vijon me fushatën zgjedhore në javën e zgjedhjeve për kreun e ri të PD që do të...

Facebook