Lidhu me ne

Gatime

Receta sallate / Sallatë me Qepë, Domate dhe Majdanoz të Freskët

nga AgroWeb

E gjithë filozofia e përgatitjes së tyre është tek kombinimi i perimeve të duhura që shkojnë në shije. Foto:Flickr

Sallatat janë një domosdoshmëri, pasi përveç shijes që i shtojnë drekës apo darkës, ato i japin organizmit plot vitamina e minerale.

E gjithë filozofia e përgatitjes së tyre është tek kombinimi i perimeve të duhura që shkojnë në shije.

Edhe sallata që AgroWeb.org ju sugjeron sot është fantastike përsa i përket shijes.

Domatet, qepët dhe majdanozi janë një nga kombinimet më të mira kur bëhet fjala për sallata.

Ky kombinim është shoqëruesi perfekt i pjatave të mishit, peshkut apo gatimeve të brumit.

Ndiqni hapat e thjeshtë që AgroWeb.org ju sugjeron dhe provojeni që sot me të dashurit tuaj.

Përbërësit

2 qepë mesatare të kuqe

3-4 domate mesatare

2 tufa me majdanoz

Lëng limoni

Kripë

Piper i zi

Vaj ulliri

Përgatitja

Si fillim AgroWeb.org ju sugjeron që të përgatisni qepët.

Duke qenë se do t’i përdorni të freskëta shumë persona nuk e preferojnë djegësinë që ato kanë ndaj dhe këshillohet që të ndiqet ky hap.

Merrni një enë dhe mbusheni me ujë dhe pak uthull apo lëng limoni.

Qëroni qepën dhe zhytini në këtë enë për të paktën 15 minuta.

Më pas nisni t’i grini qepët në feta dhe vendosini në një tas të madh.

Spërkatini me pak kripë dhe me duar shtypini lehtë.

Këto hapa mund t’i shmangi nëse ju pëlqen djegësia e qepës dhe e preferoni sallatën tuaj pak më pikante.

Ndërkohë AgroWeb.org ju këshillon që të prisni edhe domatet në feta apo kubik dhe t’i bashkoni me qepët e grira.

Në fund prisni edhe majdanozin e freskët dhe bashkojeni me perimet e tjera.

Tani jepini shije sallatës me vaj ulliri, piper të zi, kripë dhe lëng limoni.

Përziejeni mirë në mënyrë që gjithçka të marinohet siç duhet dhe lëreni pak në frigorifer të mbuluar me një qese kuzhine.

Më pas mund ta shërbeni këtë sallatë me çdo pjatë që keni përgatitur pasi është perfekte për të shoqëruar çdo gjë./AgroWeb.org

Me teper

Kryesore11 orë më herët

Berisha nga Shkodra: Nëse duam të fitojmë zgjedhjet, përparësi do kenë të rinjtë dhe gratë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka deklaruar se përsa kohë do të jetë në politikë, do të zhvillojë “Foltore”, si e vetmja...

Aktualitet11 orë më herët

Veliaj ” masakron” tironsit/ Gjobiten 1 mijë qytetarë brenda ditës në Tiranë

Në tre mujorin e parë të këtij viti, Policia Bashkiake në Tiranë ka gjobitur në total 92000 automjete. Këto shifra...

Radar12 orë më herët

Agron Kapllanaj i pallateve të 5 Majit: Falanderoj SHBA që na dha mundësinë të njihnim Berishën

Agron Kapllanaj, i cili u komandua nga Lulzim Basha si kreu i degës së PD në Fier, dhe që u...

Radar12 orë më herët

Berisha fushatë në Shkodër: Diamant i fitores së 6 marsit, nuk u pajtua me një Shqipëri pa opozitë

Pas Lezhës, ish-kryeministri Sali Berisha u ndal në Shkodër për të zhvilluar fushatën për kryetar të Partisë Demokratike në procesin...

Stil14 orë më herët

Kuriozitete / 10 purot më të mira në botë

Cigar Aficionado ka renditur 25 purot më të mira të vitit 2020. Pasi i shijuan pa ua ditur markën, rreth...

Stil14 orë më herët

Sa orë gjumë duhet të flemë? Pse gjithçka varet nga mosha

A e gjeni ndonjëherë veten duke dremitur në tryezën tuaj të punës, edhe pas asaj që mendonim se ishte një...

Gatime14 orë më herët

Si të bëjmë bukë shtëpie ? Receta e bukës nga e cila mund të hani sa të doni

Dhe aspak nuk na çudit që kjo bukë nuk përmban fare drithëra.Steven Gundry, nga Nebraska, autor i librit “Paradoksi i...

Stil14 orë më herët

Si ta kuptoni që keni të bëni me një sociopat? 5 shenjat që nuk duhet t’i injoroni kurrë

Nëse keni takuar një sociopat në jetën tuaj, si në të tashmen, apo edhe të kaluarën, ka shumë gjasa që...

Gatime14 orë më herët

Çfarë të gatuaj sot? Ju tregojmë recetën e japrakëve, recetë e veçantë dhe tradicionale…

Japrakët ose dollmat me gjethe rrushi është një nga recetat me të veçanta të kuzhinës ballkanase. Shija e saj karakteristike...

Kryesore14 orë më herët

Berisha nga Lezha: Censura, kërcënimet dhe propaganda nuk e ndalon dot opozitën e vërtetë

Ish-kryeministri Sali Berisha vijon me fushatën zgjedhore në javën e zgjedhjeve për kreun e ri të PD që do të...

Facebook