Lidhu me ne

Temporal

Ish-zyrtari i lartë i policisë në SHBA: George Soros dhe prokurorët e rreshtuar me të po shkatërrojnë sistemin e drejtësisë penale

Miliarderi i krahut të majtë George Soros dhe fondacioni i tij Shoqëria e Hapur po ‘shkatërrojnë sistemin e drejtësisë penale në Amerikë’, tha për Fox News William Bratton, ish-shef i policisë në Boston, Los Angeles dhe New York City, mes një rritjeje eksponenciale të krimit në qytetet në mbarë SHBA-në.

Në San Francisko, kryebashkiakja demokrate London Breed kritikoi plaçkitjet e vazhdueshme, për të cilat kritikët pretendojnë se janë pjesërisht për shkak të një ligji në Kaliforni që dekriminalizon shumicën e vjedhjeve nën një prag të caktuar monetar.

Bratton tha për ‘The Story’ se policia shikon ‘me një farë dyshimi’ ndryshimin e narrativës nga kryebashkiakët si Breed.

“Në situatën në San Francisko, ashtu si në shumë qytete të tjera anembanë vendit, kryetari i bashkisë nuk e kontrollon problemin e krimit. Prokurorët e rrethit janë më të rëndësishëm aty.” – tha ai, duke përmendur prokuroren e qarkut të financuar nga Soros, Chesa Boudin, e cila po përballet me rizgjedhjen në vitin 2022.

“San Francisko, Chicago, Boston, ashtu siç do shihet së shpejti në New York, Atlanta – secili prej këtyre qyteteve që ka probleme, hidhuni një sy prokurorëve të rrethit.” – tha ai.

“Shumica prej tyre janë financuar nga George Soros dhe Shoqëria e tij e Hapur. Ata po shkatërrojnë sistemin e drejtësisë penale në Amerikë.” – tha Bratton.

“Ata po zhbëjnë me shpejtësi 25 vjet rënie të krimit në Amerikë. Brenda dy viteve të fundit, ne nuk kemi parë ndonjë gjë të ngjashme me rritjen e krimit në historinë moderne.”

Një nga ata prokurorët e qarkut të financuar nga Soros është Lawrence Krasner, i cili mori një ‘investim shtatëshifror’ nga financuesi hungarezo-amerikan gjatë garës për t’u zgjedhur në vitin 2017, sipas ‘Philadelphia Inquirer’.

Në mënyrë të ngjashme, krimi ka dalë jashtë kontrollit në Philadelphia, ku kryebashkiaku demokrat James Kenney dhe prokurori Krasner panë që numri i vrasjeve të kalonte shifrën e 500 brenda vitit, pasi vjedhjet në rrugë janë bërë kryefjalë kohët e fundit.

“Kryetarët e bashkive mund të flasin sa të duan. Shefat e policisë mund të ankohen sa të duan, por nëse prokurorët e rrethit refuzojnë të ndjekin penalisht, nuk do të shihni asnjë ndryshim.”

Sa i përket deklaratave të politikanëve se pandemia po shkakton rritje të vjedhjeve, Bratton tha se virusi është një ‘ndikim’ nganjëherë, por jo një justifikim.

“Krimi po rritej në qytetin e Nju Jorkut dhe shtetin e Nju Jorkut përpara pandemisë dhe në shumë qytete amerikane.” – tha ai.

Ironikisht u përdor nga e majta për të përshpejtuar nxjerrjen e njerëzve nga burgu dhe për të nxjerrë një justifikim për të mos i futur në burg sepse do të ekspozoheshin ndaj paragjykimeve. Ata e komplikuan problemin e krimit me COVID. Është një justifikim i çalë, që të jem i ndershëm.” – theksoi ish-zyrtari i lartë i policisë.

Bratton tha se në qytetin e New York, kryebashkiaku Adams dhe prokurori Sewell duket se e kuptojnë rëndësinë e frenimit të ‘krimit të dritareve të thyera’ – një term i popullarizuar gjatë epokës Giuliani që trregon se si mund të parandalohen më shumë krime të mëdha nëse ndiqen penalisht krime më të vogla. Kryetari në largim Bill de Blasio i dha fund kontrollit të këtij lloji krimi gjatë mandatit të tij.

“Duhet t’i bëni të dyja, të shtypni krimin e dhunshëm dhe atë më të vogël ose siç njihet ndryshe ‘krimi i dritareve të thyera’ në të njëjtën kohë. Ky ishte suksesi që pata në metro vitet ’90, sukses në Los Anxhelosnë 2002, suksesi në Nju Jork në vitin 2014.”

“Ka një problem të madh me shkelësit e ligjit dhe viktimat. Prokurorët e qarkut refuzojnë të kuptojnë se ata përfaqësojnë viktimën, jo kriminelët. Ata e harruan këtë gjë. Lajmi i mirë është se Nju Jorku ka një kryetar bashkie dhe komisioner të përqendruar në atë që funksionoi në të shkuarën.”

 Fox News

Me teper

Kryesore6 orë më herët

Berisha nga Shkodra: Nëse duam të fitojmë zgjedhjet, përparësi do kenë të rinjtë dhe gratë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka deklaruar se përsa kohë do të jetë në politikë, do të zhvillojë “Foltore”, si e vetmja...

Aktualitet6 orë më herët

Veliaj ” masakron” tironsit/ Gjobiten 1 mijë qytetarë brenda ditës në Tiranë

Në tre mujorin e parë të këtij viti, Policia Bashkiake në Tiranë ka gjobitur në total 92000 automjete. Këto shifra...

Radar6 orë më herët

Agron Kapllanaj i pallateve të 5 Majit: Falanderoj SHBA që na dha mundësinë të njihnim Berishën

Agron Kapllanaj, i cili u komandua nga Lulzim Basha si kreu i degës së PD në Fier, dhe që u...

Radar7 orë më herët

Berisha fushatë në Shkodër: Diamant i fitores së 6 marsit, nuk u pajtua me një Shqipëri pa opozitë

Pas Lezhës, ish-kryeministri Sali Berisha u ndal në Shkodër për të zhvilluar fushatën për kryetar të Partisë Demokratike në procesin...

Stil9 orë më herët

Kuriozitete / 10 purot më të mira në botë

Cigar Aficionado ka renditur 25 purot më të mira të vitit 2020. Pasi i shijuan pa ua ditur markën, rreth...

Stil9 orë më herët

Sa orë gjumë duhet të flemë? Pse gjithçka varet nga mosha

A e gjeni ndonjëherë veten duke dremitur në tryezën tuaj të punës, edhe pas asaj që mendonim se ishte një...

Gatime9 orë më herët

Si të bëjmë bukë shtëpie ? Receta e bukës nga e cila mund të hani sa të doni

Dhe aspak nuk na çudit që kjo bukë nuk përmban fare drithëra.Steven Gundry, nga Nebraska, autor i librit “Paradoksi i...

Stil9 orë më herët

Si ta kuptoni që keni të bëni me një sociopat? 5 shenjat që nuk duhet t’i injoroni kurrë

Nëse keni takuar një sociopat në jetën tuaj, si në të tashmen, apo edhe të kaluarën, ka shumë gjasa që...

Gatime9 orë më herët

Çfarë të gatuaj sot? Ju tregojmë recetën e japrakëve, recetë e veçantë dhe tradicionale…

Japrakët ose dollmat me gjethe rrushi është një nga recetat me të veçanta të kuzhinës ballkanase. Shija e saj karakteristike...

Kryesore9 orë më herët

Berisha nga Lezha: Censura, kërcënimet dhe propaganda nuk e ndalon dot opozitën e vërtetë

Ish-kryeministri Sali Berisha vijon me fushatën zgjedhore në javën e zgjedhjeve për kreun e ri të PD që do të...

Facebook