Lidhu me ne

Gatime

Ja mënyrat si të ushqehemi shëndetshëm çdo ditë, çfarë të gatuajmë ?

8 këshilla si të ushqeheni shëndetshëm:

1. Bazoni vaktet tuaja tek karbohidratet
2. Konsumoni shumë fruta dhe perime
3. Përdorni më tepër peshkun
4. Ndërprisni përdorimin e sheqernave dhe yndyrnave të tepërta
5. Hani më pak kripë, jo më tepër se 6g për të rriturit
6. Bëhuni aktivë dhe kryeni ushtrime fizike
7. Mos humbisni asnjëherë vaktin e mëngjesit
8. Konsumoni ujë në bazë të peshës trupore

Ushqimi i shëndetshëm ndërton tru te shëndetshëm. “Furnizimi” i organeve me energji dhe lëndë ushqyese ka një hierarki të caktuar, ku truri vjen i pari, pastaj gjithë të tjerët. Pra, në njëfarë mënyre, truri ynë është VIP ndër organet tona.

MË TEPËR

Gatime42 minuta më herët

Receta gatimi tradicionale/ Tarator me kastraveca …

Si pergatitet : Në një tas hidhet një kastravec i madhësisë mesatare i grirë shumë hollë. Merrni disa thelpinj hudhrash,...

Kryesore51 minuta më herët

“E diskutova me Vuçiç”/ Dje kërkoi mirëkuptim për Serbinë që nuk sanksionoi Rusinë, ç’fsheh Rama pas bojkotit të samitit të BE

“E diskutova me Vuçiç”/ Dje kërkoi mirëkuptim për Serbinë që nuk sanksionoi Rusinë, ç’fsheh Rama pas bojkotit të samitit të...

Stil53 minuta më herët

Jeta e Marilyn Monroe, që nga shkëlqimi deri tek fundi i saj tragjik

Jeta e Marilyn Monroe, që nga shkëlqimi deri tek fundi i saj tragjik Për publikun, ajo konsiderohej si femra më e bukur bjonde...

Stil57 minuta më herët

Amber Heard vlerësohet si vajza VIP me fytyrën më perfekte në botë

Amber Heard vlerësohet si vajza VIP me fytyrën më perfekte në botë Amber Heard mund të ketë humbur gjyqn me...

Sport1 orë më herët

“Qatar 2022” – Seksi i ndaluar për beqarët, 7 vjet burg nëse kapesh në flagrancë

“Qatar 2022” – Seksi i ndaluar për beqarët, 7 vjet burg nëse kapesh në flagrancë Një lajm i pazakontë vjen...

Stil1 orë më herët

Një nënë i fal fëmijët edhe kur ata e çojnë në azil gjatë pleqërisë, zemra e saj nuk mban inate

Një nënë i fal fëmijët edhe kur ata e çojnë në azil gjatë pleqërisë, zemra e saj nuk mban inate...

Radar4 orë më herët

Aulon Kalaja thirrje Fondit Shqiptar Amerikan të Zhvillimit: Mbaj larg duart nga Butrinti, është i shqiptarëve

Aulon Kalaja thirrje Fondit Shqiptar Amerikan të Zhvillimit: Mbaj larg duart nga Butrinti, është i shqiptarëve Kreu i Shtetit kërkon...

Radar4 orë më herët

Adriatik Lapaj bojkotoi emisionin, shmang përballjen me Altin Goxhajn

Adriatik Lapaj bojkotoi emisionin, shmang përballjen me Altin Goxhajn Aktivisti i Shoqërisë Civile Adriatik Lapaj ka anuluar vetëm 30 minuta...

Stil4 orë më herët

Pse nuk kursej dot para? Zakone që po ju varfërojnë

Zakone që po ju varfërojnë Në fund të çdo muaji, nëse po pyesni veten se ku shkuan paratë tuaja, atëherë...

Radar4 orë më herët

Ballkani i Hapur është asgjesimi i shtetit të Kosovës.

Në promovimin e librit historik për genocidin serb në Kosovë Instituti i Studimeve të Europës Juglindore dhe Partia Demokratike kanë...

Facebook