Lidhu me ne

Gatime

Njihuni me gatimet e Vlorës

Njihuni me gatimet e Vlorës

Kuzhina e zonës së Vlorës është një kuzhine tipike e zonave malore por njëkohesisht dhe bregdetare. Në te perdoren prodhime të fresketa blegtorale te kopeve qe rriten neper malet buze detit, me barin e fresket dhe eren e detit.Vlora nuk ofron vetem gatime tradicionale labe, sepse duke qene se Vlora ka qene gjithnje e ndikuar nga Italia.


Disa nga alternativat jane shijimi i ngjalave dhe peshkut ne Narte, gatimi i zogjve ne Panaja, mishi i pjekur ne hell ne Radhime, prodhimet e detit pergjate gjithe lokaleve te bregdetit ne zonen e Ujit te Ftohte dhe Triport.Kuzhina vlonjate ofron jo vetem gatimet tradicionale te mishit te qengjit te pjekur ne hell, te zogjve ne saç, bretkosave te skares dhe, mbi te gjitha, ushqimin e fresket te detit.

Lokalet dhe restorantet buze detit, hotelet me nje pamje te mrekullueshme jane vetem nje nga ofertat e shumta te VloresJo me kot thone se :”Rruga e dashurise kalon permes stomakut” dhe, Vlora te ofron nje kuzhine qe lehtesisht te ben te dashurohesh me te.Nder embelsirat, permendim kabunine vlonjate, e cila eshte mjaft e pelqyer nga te gjithe.

Nder embelsirat e tjera vlonjate, dallohet revania e mrekullueshme, e cila pregatitet me uje, niseshte, gjalp dhe vaj, arra, mjalte, veze dhe sheqer.Disa nga pjatat karakteristike te kuzhines se Vlores jane:Byreku: para se gjithash vlonjatet vleresojne ate me lakra, i quajtur ndryshe dhe lakror. Perberesit kryesor jane qumeshti i fresket, mielli, lakrat.Tek këto gatime, një pjesë karakteristike për trevat e Vlorës, klientët e huaj vlerësojnë shijen të cilën nuk e ndeshin askund tjetër, cka bejne edhe dalimin mes popujeve te tjere fqinj.“Më pëlqen mjaft mishi i pjekur i qengjit, aq më tepër kur e shoqëroj me rakinë tuaj”, thotë Andrea, një 32-vjeçar nga Frosinone (Itali), i cili ka mbërritur në Vlorë për të kaluar një javë në “këtë bregdet magjepsës”, siç shprehet ai.

Gjatë qëndrimit të tij, ai preferon të konsumojë gatime tipike vendase dhe kuzhinën tradicionale shqiptare e vlerëson për shijen e saj. “Është pak e rëndë, por mjaft e shijshme”, shton Andrea.Gjiza e deles, e freskët dhe kremoze është mjaft e shijshme dhe e veçantë”, thotë Mauricio një shtetas italian, përfaqësues i një organizate të huaj të njohur.

Mes pjatave karakteristike të zonës së Vlorës veçohen tava me peshk, si dhe tava me ngjala, që ofrohet si një specialitet në lokalet në afërsi të fshatit Nartë. Ajo shoqërohet me verë të kuqe, apo të bardhë, e prodhuar nga vreshtat e këtij fshati..Kosi: Ne Vlore prodhohet nje kos tradicional qe ndryshon nga Yogurt-i i prodhuar ne Europe dhe e vecanta e tij eshte se hahet vetem i fresket.Harapashi: gatuhet me miell misri dhe te perbrendshmet e qengjit, djathe e gjalpe.

MË TEPËR

Aktualitet3 ditë më herët

WOOOW / Tedi Blushi: Ai është Ilir Meta, o super budallenj

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë së Lirisë, Tedi Blushi i doli në mbrojtje Ilir Metës dhe deklaroi se kryeministri Edi...

Sport3 ditë më herët

Jurgen Uldedaj, boksi dhe jeta jashtë ringut!

Nga Nada Biraçi Fotografia: Andis Rado Veshjet: Reiman Sapo ka siguruar fitoren e 16-të në karrierën e tij, ku në...

Mix3 ditë më herët

Mos nxitoni tek ilaçet, provoni këto teknika për dhimbjet e stomakut

Dhimbjet e stomakut shpesh mund të trajtohen me ilaçe shtëpiake dhe natyrale, si dhe me ndryshime të stilit të jetesës....

Kryesore3 ditë më herët

Këta nuk të vrasin…

Lutfi Dervishi  Këta nuk të vrasin… Ky është argumenti që dëgjon rëndom kur flet për bëmat e qeverisë. U duhet...

Radar3 ditë më herët

Nevoja urgjente për të mbrojtur qytetarët nga shitja e hiçit

Klodian Tomorri Një njeri me NIPT hap fjalë se po merr leje për një projekt ndërtimi. Mjafton vetëm kaq dhe...

Kryesore7 ditë më herët

Rama mbështet Veliajn: Edhe ai s’di gjë se çfarë bëjnë drejtorët

Kryeministri Edi Rama ka reaguar në lidhje me arrestimin e zyrtarëve dhe ish-zyrtarëve të Bashkisë së Tiranës nga SPAK, ku...

Mix1 javë më herët

Cila është dieta më e mirë për ju, bazuar në moshën që keni

Miti më i madh që shumica e njerëzve vazhdojnë e besojnë, është se diçka e quajtur “dieta e përsosur” ekziston!...

Radar1 javë më herët

Ola Xama: Drejtorët e Veliajt bënë tender edhe për të rregulluar kanalizimet te Kodra e Diellit ku banojnë bashkë me Veliajn

Drejtorët e arrestuar të bashkisë së Tiranës, si Redi Molla dhe Mariglen Qato, i kanë banesat e tyre, në një...

Mix1 javë më herët

Akuzat e ngritura ndaj Sean ‘Diddy’ Combs

Sean “Diddy” Combs,  po përballet me padi të shumta civile që e akuzojnë atë për trafik se*sual, abuzim se*sual dhe përdh*nim. Paditë...

Radar1 javë më herët

Pse Veliaj po sillet si fajtor

Në bashkinë e Tiranës, me të njëjtën lehtësi idiote që vendosën të vjedhin po mundohen të fshehin edhe ngjarjen. Po...

Facebook