Lidhu me ne

Kioske

Kujt i shërben shprehja, “Mos politizoni “

nga Lutfi Dervishi

Lutfi Dervishi: “Rama dhe Qeveria e tij rrezikon seriozisht të lërë pa punë  Portokallinë” | AK Report

Mos politizoni!

Ndodh një ngjarje e bujshme kriminale, përgjigja e parë: mos e përdorni politikisht!

Zbulohet një aferë korruptive, skandalet pasojnë njëra-tjetrën: reagimi i parë: mos e politizojmë?

Emigrimi në rritje. Vendi zbrazet. Përgjigja e parë: mos e përdorni politikisht.

Çmimet e inflacioni në rritje: mos i përdorni politikisht.

Rrogat e pensionet në gropë: përgjigja: mos politizoni.

Zjarret bëjnë kërdinë: reagimi i shpejtë: mos i përdorni politikisht.Bie tërmet: reagimi parë: mos politozoni fatkeqësinë.

Pandemia: mos bëni politikë me pandeminë.Bie shteti digjital: reagimi i shpejtë: mos e përdorni politikisht.

Investitorët strategjikë dalin amerikanë nga Kuçova e zvicerianë nga Peqini: përgjigja shterruese: mos politizoni biznesin.

Në ngarkesat me kokaine, kapet edhe ndonjë arkë me banane: përgjigja: Mos e përdorni politikisht.

Atëherë: Pse duhet POLITIKA?

Nëse i referohemi kuptimit të vjetër të fjalës greke: politikë do të thotë “çeshtje të qytetit/vendit”.

Pra më shqip thirrja mos politizoni është: mos u merrni me çeshtjet e vendit?!

Kjo e ka edhe një të mirë të madhe: nuk kemi më nevojë për politikanë.

MË TEPËR

Mix35 minuta më herët

Do të dukesh me vetëbesim? Bëj këto veprime

PHOTO CREDITS: UNCHAINYOURBRAIN Vetëbesimi është një karakteristikë që me praktikën e duhur, kthehet në një armë shumë të fortë. Janë...

Mix36 minuta më herët

Si ta bësh *fantastik* seksin gjatë pushimeve?

Si ta bësh *fantastik* seksin gjatë pushimeve? Nëse je me pushime me partnerin/en, të duhen me patjetër këto këshilla: 1....

Mix58 minuta më herët

Si të bëhem milioner ? Si të bëhesh milioner përpara se të jesh 30 vjeç

Nga GRANT CARDONEEkspert ndërkombëtar i shitjeve Si të bëhesh milioner është një temë tabu. Të thuash që mund të bëhesh...

Aktualitet1 orë më herët

Dhe me dy vrasjet në Vlorë ju uroj një ditë të qetë e të bukur!!!

Koment nga Respublica.al Dhe me dy vrasjet në Vlorë ju uroj një ditë të qetë e të bukur!!! Është në...

Radar2 orë më herët

Video / Sanna Marin e Finlandës, party dhe alkol në një festë private! Shpërthejnë kritikat ndaj saj

Shumë persona e kanë quajtur “cool” për thjeshtësinë e saj, kryeministren e Finlandës, Sanna Marin, duket se i ka ardhur...

Mix2 orë më herët

Tre shenjat e Horoskopit që bëjnë më shumë para

Tre shenjat e Horoskopit që bëjnë më shumë para Disa shenja të Horoskopit konsiderohen më me fat kur bëhet fjalë...

Mix2 orë më herët

10 ushqimet më të pasura me ujë që na hidratojnë në stinën e verës

10 ushqimet më të pasura me ujë që na hidratojnë në stinën e verës Në mot të nxehtë, është e...

Mix2 orë më herët

Khaby Lame merr zyrtarisht nënshtetësinë italiane

TikTokeri më i ndjekur në botë merr nënshtetësinë Khaby Lame merr zyrtarisht nënshtetësinë italiane . “Betohem se do të jem...

Kryesore2 orë më herët

Berisha: “Ballkani i Hapur” do të shënojë masivisht falimentimin e fermave tona

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha, zhvilloi një bashkëbisedim me fermerët lidhur me subvencionet, mungesën e tregut dhe largimin e...

Mix3 orë më herët

Më mirë përnjëherë apo gradualisht, cila është mënyra më e mirë për të lënë duhanin?

Personat që heqin dorë nga duhanpirja do ta largojnë përgjithmonë me më shumë sukses këtë shprehi të keqe, se sa...

Facebook