Lidhu me ne

Mix

10 ushqimet më të pasura me ujë që na hidratojnë në stinën e verës

10 ushqimet më të pasura me ujë që na hidratojnë në stinën e verës

Which fruits are a rich source of water content - lifealth

Në mot të nxehtë, është e rëndësishme të qëndroni të hidratuar mirë. Ndërsa uji që pijmë ndihmon shumë, ushqimet që hamë mund të jenë gjithashtu mënyra të shkëlqyera për të qëndruar të hidratuar. Por cilat prej tyre përmbajnë më shumë ujë?

Kastraveci- Kastraveci është një nga ushqimet më të pasura me ujë, mbi 95% dhe nuk duhet të hezitoni ta vendosni në meny.

Sallatat– Mesatarisht, sallatat përbëhen nga 95% ujë. Hidratojnë, ndërkohë që rregullojnë oreksin, falë fibrave që përmbajnë.

Domatja- Përmban gjithashtu shumë ujë në sasinë 94%. Mos hezitoni të kombinoni domate, marule dhe kastraveca në sallata të shijshme freskuese dhe hidratuese sapo temperaturat rriten.

Rrepkat- Këto lloj perimesh përmbajnë gjithashtu 94% ujë në përbërjen e tyre.

Kungull i njomë- Ashtu si kastraveci, kungulli i njomë është gjithashtu shumë i pasur me ujë. Të papërpunuara ose të gatuara, mos hezitoni ta përdorni në forma të ndryshme për të ndryshuar menutë e verës. Por ndërsa uji që përmban ushqimi avullon gjatë gatimit, ushqimi i papërpunuar gjithmonë do të përmbajë më shumë.

Shalqini- Fruti i verës ‘par excellence’, shalqiri përmban 91% ujë.

Pjepri- Një i ngjashëm i shalqirit, përmban rreth 90% dhe ka shumë përfitime shëndetësore.

Luleshtrydhja- Luleshtrydhet gjithashtu ofrojnë hidratim të mirë pasi ato janë 90% ujë.

Agrumet- Limoni, grejpfruti dhe portokalli janë 89% ujë. Një ide e mirë për të qëndruar të hidratuar, por kini kujdes, sezoni i pikut të agrumeve është më shumë në dimër sesa në verë.

Kosi- Frutat dhe perimet nuk janë të vetmet ushqime të pasura me ujë: produktet e qumështit janë gjithashtu një burim interesant hidratimi pasi jogurtet në përgjithësi përbëhen nga 80% ujë.

MË TEPËR

Mix8 orë më herët

Kanye West pranon se është i fiksuar me shoqen e ngushtë të Kylie-t

Postimet e çuditshme të Kanye West në Instagram nuk kanë fund, por që do arrinte kaq larg s’na e kishte...

Kritike9 orë më herët

Bërtitës, uluritës, arrogantë, kërcënues, imponues, invadues, imamët e Kosovës të kallin tmerrin.

Sa më tepër klithin imamët e Kosovës, aq më tepër i zbulojnë sisët dhe i zvogëlojnë brekët çikat e Tiranës!...

Kioske9 orë më herët

TiRama, si dhuna e parasë mbi shijen

Nga Andi Bushati Mbrëmë në pjesën e tretë të emisionit “Opinion” po shikoja një kronikë reklamë që tregonte për kullën...

Radar9 orë më herët

Sulmi ndaj TIMS, janë zhdukur gjurmët e 54 udhëtimeve të Taulant Ballës me trafikantët

Sulmi ndaj TIMS, Berisha: Janë zhdukur gjurmët e 54 udhëtimeve të Taulant Ballës me trafikantët Në konferencën për mediat, që...

Mix10 orë më herët

Thëniet më të bukura të Oprah Winfrey

Thëniet më të bukura të Oprah Winfrey “Mendo si mbretëreshë. Një mbretëreshë nuk ka frikë të dështojë. Dështimi është një...

Kryesore11 orë më herët

Rama habit liderët europianë me kravatën e mbushur me imazhet e organit gjenital femëror

Rama habit liderët europianë me kravatën e mbushur me imazhet e organit gjenital femëror Kryeministri Edi Rama, mori pjesë në...

Radar11 orë më herët

Rama, shqiptarët i merr për njerëz të padijshëm, por e vërteta është se janë inteligjentë, patriotë dhe të ndershëm

Kreu i Partisë Demokratike Sali Berisha, ka zhvilluar një takim me banorë të zonës në Memaliaj. Gjatë fjalës së tij...

Mix11 orë më herët

Vegjetarianët dy herë më shumë të rrezikuar nga depresioni se ata që hanë mish

Vegjetarianët dy herë më shumë të rrezikuar nga depresioni se ata që hanë mish Dietat vegjetariane mund të rrisin rrezikun...

Mix11 orë më herët

Më mirë çaji apo kafeja? Studimi i fundit jep përgjigjen e dilemës së madhe

Më mirë çaji apo kafeja? Studimi i fundit jep përgjigjen e dilemës së madhe Kafe apo çaj? Kjo është pyetja...

Mix11 orë më herët

Arsyet përse dieta mund t’ju shkaktojë depresion

Arsyet përse dieta mund t’ju shkaktojë depresion Të heqësh dorë nga buka, makaronat dhe karbohidratet dhe ti zëvendësosh me një...

Facebook