Lidhu me ne

Mix

14 arsye pse ju ndiheni gjithmonë të lodhur

Mungesa e gjumit nuk është e vetmja gjë që ul energjinë tuaj. Ekzistojnë shumë gjëra të tjera që bëni dhe që nuk bëni gjatë jetës suaj të përditshme që ndikojnë në energjinë tuaj. Ekspertët kanë zbuluar disa zakone të këqija tek njerëzit, që i bëjnë ata të ndihen të lodhur.
1. Mënjanimi i stërvitjes kur jeni të lodhur
Shpesh herë njerëzit e shmangin stërvitjen dhe ushtrimet fizike kur janë të lodhur, për të ruajtur energjitë. Në fakt duhet e kundërta. Stërvitja e rregullt bën që të rritet qëndrueshmëria e trupit dhe fuqia e tij.
2. Nuk pini mjaftueshëm ujë
Të qenit i dehidratuar, edhe në masën 2% ju bën të ndiheni shumë të lodhur. Dehidratimi shkakton një ulje të presionit të gjakut, dhe për pasojë ul nivelin e oksigjenit që furnizojnë muskujt dhe organet tuaja.
3. Nuk konsumoni mjaftueshëm hekur
Mungesa e hekurit mund të bëjë që të ndihen të ngathët, nervozë, të dobët, dhe të papërqendruar. Konsumoni hekur për të qenë më aktivë, për të ulur rrezikun anemisë duke konsumuar thjerrëza, fasule, vezë, perime me gjethe jeshile dhe shoqërojini me vitaminë C.
4. Dëshira e të qenit perfekt në çdo gjë
Përpjekja për të qenë perfekt në gjithçka që bëni, gjë që është e pamundur, bën që ju të sforcoheni shumë, më tepër se sa është e nevojshme.
5. Mos e ekzagjeroni
Nuk duhet të shqetësoheni më shumë seç duhet. Ndiejna e ankthit dhe stresi mund t’iu paralizojë dhe t’iu bëjë të lodhur mendërisht.
6. Mos e anashkaloni mëngjesin
Mëngjesi është vakti kryesor për të furnizuar metabolizmin. Hani sa më shumë drithëra të plota, ushqime me proteina dhe jo me shumë yndyrë.
7. Mos hani ushqime të shpejta
Konsumimi i ushqimeve nëpër fast food, të cilat kanë një nivel të lartë sheqernash, yndyrnash si dhe karbohidratesh, rrit nivelin e sheqerit në gjak dhe bën të ndiheni tepër të lodhur.
8. E keni vështirë të thoni ‘jo’
Shpesh njerëzit harxhojnë energjitë e tyre në aktivitete të kota. Mundohuni t’i thoni ‘jo‘ atyre kërkesave që ju lodhin si fizikisht ashtu edhe mendërisht.
9. Keni një zyrë të rrëmujshme
Një zyrë e tillë bën që të ndiheni mjaft konfuzë dhe të shpërqendruar. Mundohuni të jeni sa më të rregullt, për të qenë sa më të vëmendshëm dhe të fokusuar.
10. Mos punoni gjatë kohës së pushimeve
Kontrollimi i mesazheve të punës në një kohë që duhet të ishit duke pushuar nuk është gjë e mirë. Shkëputeni veten nga puna dhe për një çast mendoni vetëm për veten tuaj.
11. Të pish një ose dy gota verë para gjumit jo gjithmonë është gjë e mirë
Alkooli fillimisht ndikon në sistemin nervor qendror, duke prodhuar një efekt qetësues, por më vonë krijon një gjendje adrenaline e cila nuk i bën mirë metabolizmit tuaj.
12. Mos i kontrolloni e-mailet para gjumit
Varësia pas teknologjisë është kthyer në një gjë tepër të rrezikshme për shëndetin e njeriut. Duhet t’i shmangni telefonat dhe kompjuterët dy orë para se të flini.
13. Varësia ndaj kafeinës
Konsumimi i tepërt i kafeinës do të bëjë që të çrregullohet sistemi juaj i gjumit dhe i të ngrënit duke bërë që të ndiheni më të lodhur dhe me të shpërqendruar.
14. Mos qëndroni vonë fundjavave
Fundjava është koha më e mirë për tu qetësuar, nëse punoni gjatë gjithë javës. Nuk themi që të lini pas dore jetën shoqërore, por të paktën bëni kujdes. Mos e prishni orarin e gjumit.

MË TEPËR

Radar4 orë më herët

“Sot është një festë demokracie”- Belind Këlliçi voton në Primaret e Tiranës: Ka ardhur koha që pushteti lokal t’u kthehet qytetarëve

Kandidati në garë për primaret e Tiranës në PD, Belin Këlliçi, e ka cilësuar si një festë demokracie këtë të...

Radar4 orë më herët

I shoqëruar nga bashkëshortja, Alimehmeti voton: Fushata ka qenë shumë pozitive

Kandidati Ilir Alimehmeti, i shoqëruar nga bashkëshortja e tij, hodhi votën në selinë blu. Ai është një ndër shtatë kandidatët...

Radar4 orë më herët

Berisha: Rama ka kthyer PS-në në origjinë, parti mafie dhe terrorizmi. Primaret rreze e fuqishme për votën e lirë

Kreu i Partisë Demokratike Sali Berisha ka folur për mediat pasi ka votuar për procesin e Primareve brenda forcës politike...

Radar19 orë më herët

Berisha-ndërkombëtarëve: Rama paguan miliona që të shfaqë një Shqipëri që nuk ekziston

Kreu i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka përcjellë një mesazh për të gjithë ndjekësit e tij në rrjetin social “Tik...

Mix23 orë më herët

Pas ndarjes nga bashkëshorti, Emily Ratajkowski rrëfen se ra shumë nga pesha

Së fundmi supermodelja Emily Ratajkowski ka folur për humbjen në peshë, të cilën e përshkroi si vërtet të frikshme. “Kur...

Radar24 orë më herët

Të protestuarit është diçka e rrezikshme për tiranin

Të protestuarit është diçka e rrezikshme për tiranin Nga Ndriçim Kulla  Zhurmërima e medieve të mazhorancës, por edhe e medieve përtej...

Mix24 orë më herët

David Beckham thyen rregullat dhe puth Kate Middleton

Princi dhe Princesha e Uellsit, William dhe Kate morën pjesë në ceremoninë e Çmimeve Earthshot 2022 të premten mbrëma. Çifti u fotografua...

Mix24 orë më herët

Dembelë, aspak aktivë dhe indiferentë, demi, ujori, luani dhe shigjetari

Katër dembelët e horoskopit Dembelë, aspak aktivë dhe indiferentë. Nuk e shtyjnë veten fort për të punuar natë e ditë...

Radar24 orë më herët

Politikanët që uruan fitoren e Zvicrës ndaj Serbisë, hesht vetëm Rama

Prej mbrëmjes së djeshme janë kthyer në virale momentet nga ndeshja Zvicër-Serbi, ku kjo e fundit u mund dhe u...

Radar1 ditë më herët

Shqipëria narkoshteti i parë i Europës

Berisha: Shqipëria narkoshteti i parë i Europës Kryedemokrati Sali Berisha është shprehur se Shqipëria është Kolumbia e Evropës. Në fjalën...

Facebook