Lidhu me ne

Mix

Zbuloni 6 arsyet që ju bëjnë të ndiheni të lodhur

Zbuloni 6 arsyet që ju bëjnë të ndiheni të lodhur

Është normale të ndihesh i/e lodhur pas një nate me gjumë të trazuar, pasi jeni çuar herët në mëngjes ose keni pasur shumë lodhje në punë. Por, kur lodhja kthehet në një standard të përditshmërisë, atëherë ka vend për t’u shqetësuar. Problemet e shëndetit mendor, gjumi i keq apo ilaçet që pini mund të jenë vetëm disa nga shkaqet.

#1 Çrregullimet e gjumit

Cilësia e gjumit ka shumë rëndësi për të marrë energjitë e duhura për ditën tjetër.  Nëse nuk flini të paktën shtatë orë, një gjumë të plotë dhe cilësor, ju sigurisht që do të ndiheni të lodhur sepse trupi juaj thjesht nuk ka pushuar sa duhet.

#2 Stresi dhe problemet e shëndetit mendor

Ndjenja e stresit për punën, shkollën ose jetën e bën të vështirë përqendrimin në aktivitetet e përditshmërisë. Çrregullimet e ankthit, stresi, frikërat japin probleme me frymëmarrjen, rrahje të shpeshta të zemrës, dhimbje koke, e plot simptoma të tjera që çojnë më pas në lodhje të përgjithshme.

#3 Dietë ushqimore jo e pasur me vitamina dhe minerale

Një regjim i varfër ushqimor, mungesa e frutave dhe perimeve, peshkut apo mishit të kuq në mënyrë të moderuar, të gjitha këto janë pasoja për një nivel të ulët energjie dhe një lodhje të vazhdueshme. Sigurisht, mungesa e hekurit, magnezit, vitaminave B12, vitamina D apo C janë të gjitha barriera për të pasur vlerat dhe gjithë lëndësh ushqyese për të cilat ka nevojë trupi dhe organizmi.

Të ndjehesh i/e lodhur gjatë gjithë kohës mund të jetë tregues i niveleve të larta ose të ulëta të hormoneve të tiroides. Hipertiroidizmi apo hipotiroidizmi, të dyja janë gjendje që tregojnë se tiroidja ka nivel të çrregullt të hormoneve duke çuar në gjendje të tilla si nervozizëm, probleme me gjumin, humbje peshe, luhatje humori etj.

#5 Probleme të tjera shëndetësore

Nëse flini mjaftueshëm, por sërish ndiheni të lodhur ju mund të keni probleme të tjera, si të veshkave, sëmundje të zemrës, mëlçisë apo probleme të tjera auto-imune. Të gjitha këto janë mjaftueshëm arsye që ju të ndiheni të lodhur dhe pa fuqi për të përballuar gjitha angazhimet e ditës mes punës, familjes etj.

Marrja e disa ilaçeve mund të japë si efekt anësor përgjumjen dhe lodhjen. Ilaçet kundër depresionit, ankthit apo ato për presionin e gjakut janë ndër motivet pse ndiheni pa energji gjatë gjithë kohës.

MË TEPËR

Kioske2 ditë më herët

“Luftën po e kërkon Europa, jo Rusia” – Viktor Orbán

Atmosfera e krijuar në Europë, sipas kryeministrit hungarez, i ngjan asaj të para Luftës së Parë dhe të Dytë Botërore....

Mix2 ditë më herët

Honor Magic V Flip: smartphone i ri i palosshëm me bateri 4,500 mAh

Disa imazhe të smartfonit të ri të palosshëm Honor kanë rrjedhur në internet, si dhe disa detaje mbresëlënëse rreth baterisë...

Mix2 ditë më herët

Apple dhe Samsung monopolizojnë renditjen e smartfonëve më të shitur. Zbuloni top 10-shen

Sipas të dhënave të fundit nga Counterpoint Research, Apple dhe Samsung mbajtën një kontroll të fortë në tregun global të...

Mix2 ditë më herët

Njihuni me simptomat e kancerit të mushkërive!

Kanceri i mushkërive është një nga sëmundjet më serioze dhe të rrezikshme që prekin njerëzit në mbarë botën. Njohja dhe...

Aktualitet2 ditë më herët

Dashamir Shehi ndahet nga Berisha e Basha: S’e kanë vrarë mendjen fare për hallet e qytetarëve!

I zhgënjyer nga aleatët tradicionalë të opozitës kreu i LZHK Dashamir Shehi, është bashkuar me Ekrem Spahinë, kryetarin e Partisë...

Kryesore2 ditë më herët

Ku e sheh veten pas 20 vitesh? Rama: Katunar pa pretendime dhe i padukshëm

Kryeministri Edi Rama, në podkastin e tij “Flasim” ku kishte të ftuar këngëtarin Alban Skënderaj, ka treguar pas 2 dekadash...

Mix2 ditë më herët

Lady Gaga zbulon nëse do të ketë një vazhdim të “Telephone”

Lady Gaga dhe Beyoncé mund të mos kenë publikuar një vazhdim të “Telephone” në Cowboy Carter, por një bashkëpunim tjetër...

Mix2 ditë më herët

Oriola Marashi publikon foto nga palestra, “çmend” rrjetin me linjat trupore

Oriola Marashi vazhdon të jetë njëra ndër modelet më të komentuara shqiptare. Pozat e saj provokative nuk mungojnë thuajse për...

Kioske3 ditë më herët

Portret në Le Figaro Magazine/ Enigma e Mira Muratit

” Gruaja në hije që ndriçon inteligjencën artificiale”, kështu e ka titulluar shkrimin për Mira Muratin që Lapsi. Al po...

Mix3 ditë më herët

5 zakone që të bëjnë nervoz pa e kuptuar

Hulumtimet tregojnë se truri ynë është i fokusuar në gjërat negative. Ironikisht, disa nga mekanizmat e përballimit që përdorim për...

Facebook