Lidhu me ne

Mix

Ushqimet për të cilat trupi ka nevojë kur ndiheni të lodhur

Ushqimet për të cilat trupi ka nevojë kur ndiheni të lodhur
Mungesa e aktivitetit fizik, konsumimi i ushqimit jo të shëndetshëm dhe qëndrimi ulur në tryezën e punës për orë të tëra ka një ndikim të keq në shëndetin tuaj.

Këto janë ushqimet që ju duhet të konsumoni nëse dëshironi të qëndroni në formë ndërsa punoni:

Për sytë


Përkundër faktit se progresi teknologjik po përparon me shpejtësi, qëndrimi ulur në kompjuterin tuaj ende i dëmton dhe i sforcon sytë tuaj.

Për t’i mbajtur sytë të shëndetshëm, duhet të hani produkte të pasura me yndyrna omega-3, luteinë, zink dhe vitamina A, C dhe E:

Barishte (sallatë, spinaq, zarzavate)
Vezë
Agrume
Manaferra
Arra dhe fara
Peshk me vaj (salmon, ton, troftë)

Për sistemin imunitar

Një zyrë është një vendi i përkryer për përhapjen e baktereve sepse shumë njerëz qëndrojnë në hapësirën e mbyllur për tërë ditën.Nuk është çudi që dikush me një të ftohur të thjeshtë mund të infektojë me lehtësi të gjithë të tjerët.

Parandalimi i sëmundjes nuk është i vështirë: ndiqni masat e zakonshme dhe hani sa më shumë produkte që nxisin sistemin tuaj imunitar:

Agrume
Speca të kuq
Brokoli
Hudhër
Xhenxhefil
Kivi
Papaja

Për rritjen e metabolizmit

Sa më shpejt të punojë metabolizmi juaj, aq më shumë kalori ju digjni. Punonjësit e zyrës që ulen për shumicën e ditës duhet ta ndihmojnë metabolizmin e tyre që të punojë në mënyrë efikase.

Produktet e mëposhtme do t’ju ndihmojnë të rritni metabolizmin tuaj dhe të mbani peshën normale të trupit:

Alga deti
Kafe
Çaj
Erëza (xhenxhefil, piper, kardamom)
Bathë
Mish pa dhjamë (pule, gjeldeti)

Për funksionimin e trurit

Ushqimi i mirë jo vetëm që ka një ndikim pozitiv në trupin tuaj, por edhe në funksionin e trurit tuaj. Truri është ndoshta mjeti kryesor i punës i punonjësve të zyrës.

Këto produkte do të ndihmojnë qelizat të funksionojnë sa më shpejt që të jetë e mundur dhe, si bonus, ato do të ngadalësojnë ndryshimet e lidhura me moshën:

Peshku me vaj (salmon, troftë)
Boronica
Arra dhe fara
Ushqime të pasura me fibra (qull, bukë gruri, oriz ngjyrë kafe)
Lëng shegë
Çokollate e zezë

Për zorrët

Sipas hulumtimit, kalimi i 10 viteve ose më shumë në një punë që kërkon qëndrim ulur pothuajse dyfishon rrezikun e disa llojeve të kancerit të zorrëve.

Mund të përpiqeni ta parandaloni këtë gjë duke bërë ushtrime të rregullta (edhe kur jeni në punë) dhe duke mbajtur një dietë të shëndetshme që përfshin ushqimet e mëposhtme:

Brokoli
Spinaq
Agrume
Manaferra
Ushqime të pasura me fibra (tërshërë, bukë, oriz ngjyrë kafe)
Gjithashtu duhet të përpiqeni të minimizoni sasinë e mishit të kuq dhe të përpunuar (si salsiçe dhe sallam) në ushqimin tuaj. Ata mund të rrisin rrezikun e kancerit kolorektal.

MË TEPËR

Kryesore17 orë më herët

Fjalia e Xhaçkës që shkallmoi çdo propagandë të PS!

Shkruar nga Irena BeqirajXhaçka dhe Rama Nuk di sa duar do të duhet të puthin e sa tallava do të...

Mix17 orë më herët

Cila nga shenjat e horoskopit tradhton më shumë?!

A është Dashi tradhtar? 34% e njerëzve të kësaj shenje tradhtojnë. A është Demi tradhtar? Shenja më sensuale, por që...

Radar18 orë më herët

Shenja e parë se tagri i PS-së qëndron mbi Kushtetutën

Ish-ministrja Olta Xhaçka ka dalë Top-Channel që të bilbilojë për demokracinë dhe rendin kushtetues. Sipas saj parlamenti dëshmoi se mban...

Mix18 orë më herët

Zbuloni 6 arsyet që ju bëjnë të ndiheni të lodhur

Është normale të ndihesh i/e lodhur pas një nate me gjumë të trazuar, pasi jeni çuar herët në mëngjes ose...

Mix18 orë më herët

Mit apo e vërtetë: A sëmuresh nga gluteni?

Picat, ëmbëlsirat, buka, makaronat, të gjitha përmbajnë zakonisht grurë, elb ose thekër. Kështu që kanë edhe gluten. Pjesës më të...

Mix18 orë më herët

Bora Zemani dhe shtatzënia “fake” për klikime

Me duart mbi bark, Bora Zemani ngjalli dyshime ne promon e puntatës së radhës së emisionit të saj, “Cherry On...

Mix18 orë më herët

Alketa Vejsiu goditet me kanaçe ndërsa ishte live në skenën e “X Factor”

Moderatorja Alketa Vejsiu është përballur me një incident mbrëmjen e djeshme gjatë konkursit të muzikës “X Factor Albania”. Drejt saj...

Aktualitet4 ditë më herët

WOOOW / Tedi Blushi: Ai është Ilir Meta, o super budallenj

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë së Lirisë, Tedi Blushi i doli në mbrojtje Ilir Metës dhe deklaroi se kryeministri Edi...

Sport4 ditë më herët

Jurgen Uldedaj, boksi dhe jeta jashtë ringut!

Nga Nada Biraçi Fotografia: Andis Rado Veshjet: Reiman Sapo ka siguruar fitoren e 16-të në karrierën e tij, ku në...

Mix4 ditë më herët

Mos nxitoni tek ilaçet, provoni këto teknika për dhimbjet e stomakut

Dhimbjet e stomakut shpesh mund të trajtohen me ilaçe shtëpiake dhe natyrale, si dhe me ndryshime të stilit të jetesës....

Facebook