Lidhu me ne

Mix

7 fjalitë që s’duhet t’ia thoni kurrë fëmijës në tavolinë

Darka familjare duhet të ofrojë hipotetikisht një moment për t’u çlodhur dhe për t’u rilidhur në fund të një dite të gjatë. Në realitet, nuk është e lehtë t’i mbledhësh të gjithë në tryezë dhe në varësi të moshës së fëmijëve, mund të jetë e vështirë t’i detyrosh të gjithë të hanë së bashku në harmoni ose të hanë atë që ke gatuar.

Pa e kuptuar mund të jeni duke thënë gjëra për ushqimin që megjithë qëllimin e mira, nuk do ta ndihmojnë fëmijën tuaj të zhvillojë një marrëdhënie të shëndetshme me ushqimin dhe trupin e tij.

Ha brokolin dhe pastaj do të të jap ëmbëlsirë

Pazaret si këto kanë për qëllim të inkurajojnë fëmijët të hanë ushqime të shëndetshme. Problemi është se kjo përforcon që ajo që po ha nuk është ajo që duhet. Duhet ta bëni ta hajë ushqimin sepse i duhet, jo sepse duhet.

Mjaft më makarona, ha më shumë fruta

Nëse fëmija po kërkon një pjatë të dytë me makarona ka dy arsye: ose është ende i uritur, ose makaronat i pëlqyen. Pse duhet t`i zëvendësojnë me fruta? Kështu po e detyroni të mos dëgjojë trupin.

Jeni në garë kush do ta pastrojë pjatën i pari

Shumë prej nesh u rritën me idenë e të qenit në klubin e pjatave të pastra. Fjalimet motivuese shpesh përfshinin përmendjen e fëmijëve të uritur në një kontinent tjetër.

Mos e shpërdoroni ushqimin!

Sado të ngrihen nervat kur e shikon fëmijën duke derdhur një mal me drithëra në tas, që e dini se ai nuk do ta përfundojë kurrë, kjo frazë i inkurajon fëmijët të përfundojnë atë që kanë në pjatën e tyre jo për shkak të urisë, por për të shmangur hedhjen e ushqimit.

Provo të paktën një kafshatë

Ne të gjithë duam që fëmijët tanë të jenë të hapur për të provuar ushqime të reja. Por ka disa arsye për të mos u përpjekur ta detyroni një fëmijë të hajë, pavarësisht sa e vogël është pjesa.

Së pari, ajo krijon një luftë për pushtet që nuk mund ta fitoni kurrë.

Së dyti, ju nuk dëshironi t’i bëni ata zakon t’i lini të tjerët t’u tregojnë se çfarë të hanë ose sa. Ata mund të jenë të sigurt tani duke dëgjuar komandat tuaja, por po në të ardhmen, kur direktivat vijnë nga një i huaj në mediat sociale?

Të skuqurat do të na shëndoshin. Janë të këqija për ne.

Nëse u mësohet se një ushqim i caktuar është ‘i keq’, fëmijët mund të ndiejnë se duhet ta hanë atë në fshehtësi, të fshehin provat, ta hanë me tepricë dhe të ndjejnë turp për ta ngrënë.

MË TEPËR

Radar7 orë më herët

Rama ka futur thika pas shpine ndaj Kosovës në mënyrë të vazhdueshme

Berisha jashtë Parlamentit ndërkohë që flet kryeministri: Rama ka futur thika pas shpine ndaj Kosovës në mënyrë të vazhdueshme Ish-kryeministri...

Mix7 orë më herët

Çfarë është Flaka e Përjetshme në Chestnut Ridge?

Edhe pse që fëmijë na kanë mësuar se uji e shuan zjarrin, në Shtetet e Bashkuara ekziston një ujëvarë brenda së...

Mix7 orë më herët

Jennifer Lopez, këngë dedikuar Ben Affleck

Jennifer Lopez zbuloi së fundmi se do të publikojë këngë dedikuar Ben Affleck. Përmes rrjetit social,Instagram, Jennifer  ndau listën e këngëve...

Mix7 orë më herët

Zgjoheni çdo ditë me sklepa në sytë tuaj? Ja çfarë tregojnë ato për shëndetin

Një grumbullim i papastërtive në cepin e syrit ose tek qerpikët është normale, por një ndryshim në ngjyrë, konsistencë ose...

Mix1 ditë më herët

Elon Musk mund të prodhojë një smartphone nëse Apple e Google bllokojnë Twitter-in

Shefi i Twitter-it, Elon Musk ka thënë se është i hapur për të krijuar smartfonin e tij ‘alternativ’ në rast...

Mix1 ditë më herët

Njeriu më i pasur i Azisë, Gautam Adani shpall ambicien për një media globale

  Gautam Adani dëshiron të krijojë një markë globale lajmesh në shenjë të ndikimit në rritje dhe ambicies ndërkombëtare të...

Mix1 ditë më herët

Elon Musk: Nuk e mbështes Trump në presidenciale, jam me DeSantis!

Teksti i mesazhit është bërë publik si pjesë e një beteje ligjore mes Musk dhe ‘Ars Technica’ Vetëm para pak...

Mix1 ditë më herët

Obeziteti tek fëmijët shkakton pubertet të hershëm, rrezik për sëmundje të rënda

Nëse fëmijët në moshën tre vjeçare kanë peshë të tepërt trupore, ka mundësi që në moshën nëntë vjeçare të hyjnë...

Mix1 ditë më herët

Kjo stërvitje për muskujt e barkut është e shkurtër, por kaq efektive!

PHOTO CREDITS: SKINNY MS Trajnerët shpesh sugjerojnë një rutinë fitnesi jo të njëtrajtshme. Ideja për ta bërë shumëllojshmërinë një pjesë të...

Radar1 ditë më herët

Sot bëhen tre vite nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të 2019-ës, ku humbëm 51 jetë

Kjo e shtunë shënon 3-vjetorin e tërmetit tragjik, që tronditi vendin mëngjesin e 26 nëntorit të vitit 2019, duke i marrë...

Facebook