Lidhu me ne

Kioske

Vrasja e Ravik Gurrës, çfarë po zbulonte avokati?!

NGA BASIR ÇOLLAKU

Atentati me pasoje vrasjen e Ravik Gurrës me 22 mars 2019 në orët e para të mbrëmjes, është ngjarje me pikëpyetje të mëdha. Hetimet zhurmuan dhe kaosi nuk ka prodhuar autor, ndonëse pistat dhe hipotezat kanë qenë të shumta.

Enigma të shumta ka në këtë dosje. Veprime dhe mosveprime, pushtet në ndikim të paligjshëm dhe hetimi shpërndahen, duke u mbuluar me kohë, që zhbën mundësi provash të mblidhen e jenë nëpër dosjet konkrete.

Çfarë kishte zbuluar avokati Gurra që alarmoi të dyshuarit?


Përse u kanos përpara atentatit që i mori jetën në qendër të Elbasanit?


A ngjan kjo si një vrasje e paralajmëruar.

A ka brenda kësaj dosjeje të rëndë me pasojë humbje jete, përfshirje politike të lidhur me krimin?

Ai ishte kanosur në një seancë gjyqsore, kur i pandehuri Shkëlzen Hasanpapa, dënuar me 10 vite burg për ngjarjen e 6 qershorit 2016, ku u plagosën Bledar Muça një ofivcere policie, ndërsa Florenc Çapja nuk u qëllua dot nga atentatori fare pranë Drejtorisë së policisë Elbasan e kërcënoi në seancë?. E ka prokuroria dhe policia në audiot e seancave paralajmërimin për kërcënim me jetën ndaj avokatit.

A e kanë këtë regjistrim në proces kur i pandehuri i thotë Ravik Gurrës, në sallë, gjatë procesit se “..do të të merremi edhe me ty??!!

Sa larg shtëpisë së Gentian Sharrës dhe Talo Çelës, është djegur makina e përdorur në vendngjarje pas vrasjes së Ravikut ??

Çfarë informacionesh dhe dijenie kishte marrë avokati për një makinë të bardhë për të cilën ai vuri në dijeni se po bëhej gati një atentat? Kush e informoi avokatin kur pohoi se lajmëroni Çapjat, sepse kanë pregatitur një makinë të bardhë e mund të vijnë tju bëjnë atentat?

Ai fliste për të njëtën makinë që më pas u përdor në vjedhjen e madhe të miliona eurove në Rinas.

Teksa Hasanpapa dënohej, Suel Çela shpallej i pafajshëm. Me 20 nëntor 2019, Gjykata për Krime të Rënda dha pafajësi për të akuzuarin Suel Çela, denoi me 5 vite burg Klement Xhaferrin dhe me 6 vite burg Enea Bekteshin, per ngjarjen e 18 shtator 2017 gjate tentatives se policise lokale per te kryer nje kontroll ne nje automjet te blinduar tip Audi që goditi në hyrje të Tregut Agroushqimor, makinën e policisë, duke vënë në rrezik jetën e zëvendësdrejtorit të qarkut Gjergj Oshafi dhe disa oficerëve të tjerë.

Kjo histori e rëndë ku oficerë policie, prokurorë, gjyqtarë, përmendin vetëm emra shtetasish, por jo mbniemra, ka ngarkesa të rënda penale.

Çfarë janë dhe çfarë përfaqësojnë në këto dosje shtetasit, Taulant, Sokol, Suel, Qazim, Sajmir, Edvin, Ardian?

Sa CD përgjimesh parandaluese dhe procedurialë janë zhdukur me urdhër shkresor dhe verbal, kur në komunikime me të dyshuar kanë rënë emra të pushteti?

Shtetasit Taulant, Sajmir, Arben, Damian, Edvin, me cilin nga shtatsit me rekorde kriminale kanë folur, pas incidentit te tregu kur kërkohej prej tyre të hiqeshin qafe nga Drejtoria Vendore e Qarkut Elbasan, policët e bezdisshëm ose t’u ktheheshin 3 milionë dollarët e investuar në zgjedhjet e sapofituara nga mazhoranca e sotme? !

Dhe pak dite pas këtij përgjimi të asgjësuar, janë hequr nga Drejtoria e Elbasanit 11 oficerë drejtues policie të cilët ishin “non grata” për investitorët elektoralë.

A mori policia në banesën e avokatit, dosje të tjera të tij, telefona të tij, kompjuter të tij, mjetin e tij?

Çfarë kishte humbur hetimi në dosjet, apo gjetjet kërkimore të avokatit?!

Çfarë gjeti avokati Gurra, si provë të cilën nuk donte ta gjente apo posedonte policia dhe prokuroia, apo ndoshta donin ta asgjësonin?!

Përse vendngjarja e 22 marsit 2019, u prish të nesërmen në orët e para të mëngjesit, pa bërë kqyrje të detajuar?

Sa kamera u sekustruan dhe sa u lanë të fshiheshin nga pakujdesia e kohës më vonë??!


Ka shumë krim dhe politikë në këtë histori…

MË TEPËR

Mix4 orë më herët

Ja cilat ushqime kanë magnez

13 ushqime që përmbajnë nivel të lartë magnezi Personat me diabet tip 2, tension të lartë të gjakut ose sëmundje...

Mix5 orë më herët

Vokswagen nuk është më konkurrues, nisin shkurtimet

Volkswagen ka nisur shkurtimet e punonjësve, pasi nuk rezulton më konkurruese. Programi i kursimit prej 10 miliardë eurosh (10.9 miliardë...

Mix5 orë më herët

Horoskopi për nesër

Dashi: Këtë javë, vendosmëria dhe përpjekjet tuaja nuk do të kalojnë pa u vënë re, gjë që mund të përkthehet në...

Mix5 orë më herët

Makina më e mirë e 2024/ Nga BMW seria 5 tek Toyota C-HR, 7 finalistet në garën e fortë

Me shpalljen e 7 finalistëve ka nisur numërimi mbrapsht për dhënien e një prej çmimeve më të rëndësishme në sektorin...

Mix5 orë më herët

Çorba e Hasit, receta tradicionale shqiptare trashëguar ndër shekuj

Çorba e Hasit është një ndër recetat më të vjetra, të trashëguara brez pas brezi të kuzhinës shqiptare, specialitet i...

Mix3 ditë më herët

Infeksionet e veshit, faktet dhe zgjidhjet e mira natyrale

Infeksionet e veshit kanë tendencë të ndodhin më shumë në vjeshtë dhe në dimër sepse problemet shëndetit, si të ftohtit...

Mix3 ditë më herët

3 lloje të ndryshme të dhimbjeve të fytit/ Mënyra më e mirë për të trajtuar secilën prej tyre

Foto ilustruese Nëse keni një rast të dhimbjes së fytit, kjo mund të nënkuptojë se është e dhimbshme për të gëlltitur,...

Mix3 ditë më herët

Shkrimi origjinal i David Bowie për dy tekste këngësh del në ankand për 100 mijë paund

Fleta me tekstin e David Bowie që ka dalë në ankand Fleta e teksteve të shkruara me dorë të këngëtarit...

Mix3 ditë më herët

Gigi Hadid reagon sërish për Palestinën

Modelja Gigi Hadid, me prejardhje nga Palestina ka shprehur swrish mbështetjen për vendin e saj pas sulmeve nga qeveria Izraelite....

Mix3 ditë më herët

A e dini sa kushton një veshkë, mëlçia apo zemra? Ja lista e plotë me çmimet e organeve të trupit

Nuk është praktikë e pa dëgjuar transplanti i organeve. Mirëpo gjetja e organit, e aq më tepër përputhshmëria e tij...

Facebook