Lidhu me ne

Kioske

Edhe qeverisja më e keqe, ka “të lumturit” e saj

Nga Bilbil Beqiri: Edhe qeverisja më e keqe, ka “të lumturit” e saj

Nga Bilbil Beqiri

Ndodhesha në Rumani para disa vitesh, dhe po bisedoja me një rumun në lidhje me Çausheskun,( Nicolae Ceaușescu ). Une kisha pak kohë që kisha parë një dokumentar të BBC-së në lidhje me Çausheskun dhe nuk është se flitej mirë për të. Me këtë inerci unë i fola keq rumunit për Causheskun, ai më respektoi por kuptova që nuk i erdhi aspak mirë. Sot pas shumë vitesh nuk janë të paktë njerëzit që e duan Causheskun,megjithëse ka qenë një ndër diktatorët më të tmerrshëm të Europës.

E bëra këtë parashtrim për të thënë se nuk matet qeverisja me numrin e njerëzve të kënaqur, por me numrin e njerëzve të pakënaqur, sepse edhe diktatorët më të egër kanë patur një grup përfituesish, ndryshe ata nuk do mund të mbaheshin në këmbë. Gaddafi, Saddami, të gjithë me kalimin e kohës formojnë rreth tyre një grup njerëzish të cilët nuk e mendojnë botën dhe jetën pa liderat e tyre.

Por kriteri bazë dhe më i thjeshti për të kuptuar një qeverisje, nëse është e mirë apo jo, është aftësia e asaj qeverisje për të shpërndarë të mira dhe përfitime për të gjithë individët. Mund të përmendim këtu modelin e Gjermanisë, vendeve nordike, ose Zvicra.

Vijmë te rasti i Shqipërisë, keni parë ndoshta në media apo rrjetet sociale deputetë që bërtasin mesa zë kanë, deri në antipati emrin e liderit të tyre. Kjo ndodh për arsyen e thjeshtë se këta kanë mbushur xhepat nëpërmjet liderit, atëherë përse të mos e duan ?!.

Pra me logjikë të thjeshtë përfituesit kanë të drejtë të mbështesin një iks qeverisje por nëse të pakënaqurit përbëjnë shumicën, atëherë qeveria duhet ndërruar.

MË TEPËR

Mix5 orë më herët

Ja cilat ushqime kanë magnez

13 ushqime që përmbajnë nivel të lartë magnezi Personat me diabet tip 2, tension të lartë të gjakut ose sëmundje...

Mix5 orë më herët

Vokswagen nuk është më konkurrues, nisin shkurtimet

Volkswagen ka nisur shkurtimet e punonjësve, pasi nuk rezulton më konkurruese. Programi i kursimit prej 10 miliardë eurosh (10.9 miliardë...

Mix6 orë më herët

Horoskopi për nesër

Dashi: Këtë javë, vendosmëria dhe përpjekjet tuaja nuk do të kalojnë pa u vënë re, gjë që mund të përkthehet në...

Mix6 orë më herët

Makina më e mirë e 2024/ Nga BMW seria 5 tek Toyota C-HR, 7 finalistet në garën e fortë

Me shpalljen e 7 finalistëve ka nisur numërimi mbrapsht për dhënien e një prej çmimeve më të rëndësishme në sektorin...

Mix6 orë më herët

Çorba e Hasit, receta tradicionale shqiptare trashëguar ndër shekuj

Çorba e Hasit është një ndër recetat më të vjetra, të trashëguara brez pas brezi të kuzhinës shqiptare, specialitet i...

Mix3 ditë më herët

Infeksionet e veshit, faktet dhe zgjidhjet e mira natyrale

Infeksionet e veshit kanë tendencë të ndodhin më shumë në vjeshtë dhe në dimër sepse problemet shëndetit, si të ftohtit...

Mix3 ditë më herët

3 lloje të ndryshme të dhimbjeve të fytit/ Mënyra më e mirë për të trajtuar secilën prej tyre

Foto ilustruese Nëse keni një rast të dhimbjes së fytit, kjo mund të nënkuptojë se është e dhimbshme për të gëlltitur,...

Mix3 ditë më herët

Shkrimi origjinal i David Bowie për dy tekste këngësh del në ankand për 100 mijë paund

Fleta me tekstin e David Bowie që ka dalë në ankand Fleta e teksteve të shkruara me dorë të këngëtarit...

Mix3 ditë më herët

Gigi Hadid reagon sërish për Palestinën

Modelja Gigi Hadid, me prejardhje nga Palestina ka shprehur swrish mbështetjen për vendin e saj pas sulmeve nga qeveria Izraelite....

Mix3 ditë më herët

A e dini sa kushton një veshkë, mëlçia apo zemra? Ja lista e plotë me çmimet e organeve të trupit

Nuk është praktikë e pa dëgjuar transplanti i organeve. Mirëpo gjetja e organit, e aq më tepër përputhshmëria e tij...

Facebook