Lidhu me ne

Kioske

Kryegjobëvënësi

Nga Hysni GURRA

Në kohën që rrjetet sociale dhe media gëlojnë për një rast gjobëvënie nga një “gazetar”, kemi harruar gjobëvënësin më të madh në këtë vend.

Ndryshe nga kriminelët që i vënë gjobë biznesit, ndryshe nga të “fortët” që i vënë gjobë “oligarkëve”, ndryshe nga të ashtuquajturit “gazetarë” që i vënë gjobë biznesmenëve, prokurorëve, gjyqtarëve, narkotrafikantëve, kryegjobëvënësi i vë gjobë edhe të varfërve.

Me gjobëvënësit që vishen si gazetarë është marrë vitet e fundit edhe raporti i Departamentit Amerikan të Shtetit.

Këto “gjobëvënës” janë njolla e zezë e gazetarisë shqiptare.

Por duke u marrë me këto gjobëvënës është harruar kryegjobëvënësi.

Kryegjobëvënësi i vë gjobë kujtdo.

Ndryshe nga “gjobëvënësit” që e kanë “faturën” 1 mijë, 20 mijë apo 100 mijë euro, kryegjobëvënësi e ka dorën e rëndë.

Gjobat e tij që do t’i paguajmë të gjithë janë qindra milionë euro.

Po, po qindra milionë euro.

E përbashkëta është se kryegjobëvënësi merret me median.

Nga buxheti i shtetit, pra nga paratë që merren nga taksat tona, gjykata ndërkombëtare i ka prerë faturën Shqipërisë prej 140 milionë euro.

Nuk besoj se e ka harruar njeri çështjen e Beketit.

Për trillet e një njeriu do të paguhen as më shumë as më pak, por rrumbullak 140 milionë euro.

Çfarë do të ishin bërë me 140 milionë euro? Me standardin e qeverisë së sotme do të ishin ndërtuar 28 shkolla.

Me standardin e BE-së do të ishin ndërtuar 200 shkolla, po, 200 shkolla.

Çfarë do të ishin bërë me 140 milionë euro?

Me standardin e qeverisë së sotme do të ishin ndërtuar 7 km rrugë.

Me standardin e BE-së do të ishin ndërtuar së paku 140 km rrugë e kategorisë së parë.

140 km është një rrugë e re nga Tirana në Podgoricë.

E pra, 140 milionë eurot që ish zv/kryeministri Ahmetaj betohej në televizion se “asnjë kokërr leku nuk do të marrë Beketi” janë gjoba që ka prerë kryegjobëvënësi.

Por nuk mbaron me median e Beketit.

Këtu do të jemi dhe do të paguajmë edhe për sulmin ndaj medias me pronar Hysenbelliun.

Ne sot nuk dimë vetëm çmimin që do të paguajmë për trillet e kryegjobëvënësit, por e sigurt është që do të paguajmë.

E njëjta histori mund të vlejë edhe për Ora News.

Pa hyrë në llogarinë me gjyqet e humbura apo gjyqet që janë në proces nga ana e bizneseve, të gjithëve do të na duhet të paguajmë për trillet e një njeriu- Kryegjobëvënësit të Shqipërisë.

Paguajmë për të kaluar në Rrugën e Kombit, paguajmë më shtrenjtë faturën e ujit, paguajmë më shtrenjtë energjinë, paguajmë me shtrenjtë çdo ushqim që blejmë, paguajmë më shtrenjtë naftën, paguajmë më shtrenjtë ushqimet.

Por është e tepërt të paguash qindra milionë euro për gjobat që kryegjobëvënësi i vendos medias.

MË TEPËR

Mix21 orë më herët

Sekretet e një martese të lumtur

Ka nga ato çifte, që pas 10-15 vitesh martesë ia kanë dalë të qëndrojnë bashkë, të lumtur e të kënaqur. Po cili është çelësi për...

Mix21 orë më herët

Shenjat paralajmëruese të një marrëdhënie toksike

Shoqëria na ka mësuar të varemi emocionalisht nga partnerët tanë, kur, në fakt, një marrëdhënie e qëndrueshme duhet të përfshijë...

Mix21 orë më herët

5 sinjale që tregojnë një marrëdhënie toksike

Për fat të keq, ka njerëz që janë shumë kritik, negativë nga natyra, që do të thotë se ata nuk...

Mix21 orë më herët

Pse disa njerëz bien në dashuri menjëherë…

Është e lehtë të pëlqesh dikë, kur “ka kimi” se krijohet një magji e caktuar që shkakton tërheqjen. Le të...

Mix21 orë më herët

Sa ndikon stresi i nënës në shëndetin e fëmijës?

Një projekt i ri i krijuar nga “Lifecycle” ka pasur si qëllim pikërisht zbulimin e lidhjes së mundshme që mund...

Mix21 orë më herët

Si të shpëtoni nga mendimet negative?!

Jo rrallëherë ndodh që pronarët e bizneseve, të punojnë më shumë se sa duhet. Duke punuar dhe mbi 80 orë...

Mix21 orë më herët

15 thënie frymëzuese të Kobe Bryant, nga karriera e tij legjendare

Për të kujtuar Kobe Bryant, ju sjellim në vëmendje jetën dhe trashëgiminë e tij përmes thënieve të tij motivuese. Kobe...

Mix21 orë më herët

Sipas ekspertëve të shëndetit mendor, bëni këto 4 gjëra çdo ditë për të qenë më të lumtur dhe elastik mendërisht

“Njerëzit duhet të kuptojnë se të qenit “elastik mendërisht” do të thotë që po përjetoni diçka në një nivel të...

Sport21 orë më herët

10 muzetë më të mirë të futbollit në Europë

Më 14 qershor nisi në Gjermani, Kampionati Europian i Futbollit, Euro 2024. Është e vështirë të mos përfshihesh nga emocionet...

Mix22 orë më herët

Barcelona ndalon turistët e huaj të marrin apartamente me qira deri në vitin 2028

Barcelona, ​​një destinacion kryesor spanjoll për pushime, njoftoi se do të ndalojë marrjen me qira të apartamenteve për turistët deri...

Facebook