Lidhu me ne

Kioske

Kryegjobëvënësi

Nga Hysni GURRA

Në kohën që rrjetet sociale dhe media gëlojnë për një rast gjobëvënie nga një “gazetar”, kemi harruar gjobëvënësin më të madh në këtë vend.

Ndryshe nga kriminelët që i vënë gjobë biznesit, ndryshe nga të “fortët” që i vënë gjobë “oligarkëve”, ndryshe nga të ashtuquajturit “gazetarë” që i vënë gjobë biznesmenëve, prokurorëve, gjyqtarëve, narkotrafikantëve, kryegjobëvënësi i vë gjobë edhe të varfërve.

Me gjobëvënësit që vishen si gazetarë është marrë vitet e fundit edhe raporti i Departamentit Amerikan të Shtetit.

Këto “gjobëvënës” janë njolla e zezë e gazetarisë shqiptare.

Por duke u marrë me këto gjobëvënës është harruar kryegjobëvënësi.

Kryegjobëvënësi i vë gjobë kujtdo.

Ndryshe nga “gjobëvënësit” që e kanë “faturën” 1 mijë, 20 mijë apo 100 mijë euro, kryegjobëvënësi e ka dorën e rëndë.

Gjobat e tij që do t’i paguajmë të gjithë janë qindra milionë euro.

Po, po qindra milionë euro.

E përbashkëta është se kryegjobëvënësi merret me median.

Nga buxheti i shtetit, pra nga paratë që merren nga taksat tona, gjykata ndërkombëtare i ka prerë faturën Shqipërisë prej 140 milionë euro.

Nuk besoj se e ka harruar njeri çështjen e Beketit.

Për trillet e një njeriu do të paguhen as më shumë as më pak, por rrumbullak 140 milionë euro.

Çfarë do të ishin bërë me 140 milionë euro? Me standardin e qeverisë së sotme do të ishin ndërtuar 28 shkolla.

Me standardin e BE-së do të ishin ndërtuar 200 shkolla, po, 200 shkolla.

Çfarë do të ishin bërë me 140 milionë euro?

Me standardin e qeverisë së sotme do të ishin ndërtuar 7 km rrugë.

Me standardin e BE-së do të ishin ndërtuar së paku 140 km rrugë e kategorisë së parë.

140 km është një rrugë e re nga Tirana në Podgoricë.

E pra, 140 milionë eurot që ish zv/kryeministri Ahmetaj betohej në televizion se “asnjë kokërr leku nuk do të marrë Beketi” janë gjoba që ka prerë kryegjobëvënësi.

Por nuk mbaron me median e Beketit.

Këtu do të jemi dhe do të paguajmë edhe për sulmin ndaj medias me pronar Hysenbelliun.

Ne sot nuk dimë vetëm çmimin që do të paguajmë për trillet e kryegjobëvënësit, por e sigurt është që do të paguajmë.

E njëjta histori mund të vlejë edhe për Ora News.

Pa hyrë në llogarinë me gjyqet e humbura apo gjyqet që janë në proces nga ana e bizneseve, të gjithëve do të na duhet të paguajmë për trillet e një njeriu- Kryegjobëvënësit të Shqipërisë.

Paguajmë për të kaluar në Rrugën e Kombit, paguajmë më shtrenjtë faturën e ujit, paguajmë më shtrenjtë energjinë, paguajmë me shtrenjtë çdo ushqim që blejmë, paguajmë më shtrenjtë naftën, paguajmë më shtrenjtë ushqimet.

Por është e tepërt të paguash qindra milionë euro për gjobat që kryegjobëvënësi i vendos medias.

MË TEPËR

Mix16 orë më herët

Së shpejti një version i ri i “The Office”

Një version australian i “The Office” është në prodhim, por këtë herë, në vend që të drejtohet nga Michael Scott,...

Mix16 orë më herët

“And Just Like That”, ikonikja Samantha Jones rikthehet në serial

CRAIG BLANKENHORN/WARNER BROS./COURTESY EVERETT COLLECTION Kim Cattrall, e njohur ndryshe si Samantha Jones është rikthyer në sezonin e dytë të...

Radar16 orë më herët

VIDEO/ Shfaqje skandaloze e Ramës në samit, përqafon dhe puth kryeministren Meloni

Kryeministri Edi Rama ka treguar edhe njëherë tjetër në sy të botës se nuk ka lidhje me seriozitetin dhe përgjegjësinë...

Mix16 orë më herët

Amber Heard flet për herë të parë publikisht që nga zhvendosja në Spanjë

Amber Heard duket e lumtur në komentet e saj të para publike që nga shpërngulja e saj në Spanjë. Ajo...

Mix24 orë më herët

E thonë ekspertët: Burrat nuk duhet të urinojnë në këmbë, ja disa rreziqe shëndetësore

Stili i urinimit mund të jetë një rrezik për shëndetin, sipas ekspertëve. Ndërsa gratë priren të ulen kur përdorin tualetin,...

Mix24 orë më herët

Emra Musliman për djem dhe kuptimi i tyre

Abdullah (ar) adhurues i ZotitAbdulatif (ar) adhurues i Zotit (ledhatues)Abdulaziz (ar) adhurues i Zotit FuqiploteAbdulbaki (ar) adhurues i Zotit te...

Mix24 orë më herët

Zbulohet e ardhmja e Zendaya dhe Tom Holland në ‘Spider-Man’

Filmi i katërt i Spider-Man do të jetë një hit. Çifti Tom Holland dhe Zendaya do të jenë sërish pjesë...

Radar24 orë më herët

Shantazhi i kryeministrit me çmimin e energjisë

Qëllimi i vërtetë i kryeministrit është të frikësojë qytetarët dhe më pas t’u shfaqet atyre si shpëtimtari që nuk rriti...

Mix24 orë më herët

Thuhet se dashi, luani, dhe peshorja nuk dinë të kursejnë

Është fundi i muajit dhe shumë prej jush ndoshta nuk i kanë gjërat edhe aq mirë me paratë, por sipas...

Mix24 orë më herët

Sa javë zgjat një shtatzani normale?

Kohëzgjatja e një shtatzanie normale mund të jetë nga 37 deri në 42 javë. Kështu që ju keni një interval kohe...

Facebook