Lidhu me ne

Kioske

Fitorja më e madhe e opozitës

Log." Përballë PS & PD, Sali Berisha, 1 Nëntor 2022 | ABC News Albania -  YouTube

Nga Klodian Tomorri 

Me afrimin e zgjedhjeve, i gjithë debati politik fokusohet natyrshëm në temën se kush do të fitojë më 14 maj. Por pavarësisht rezultatit, opozita e ka arritur fitoren më të madhe. Një fitore që është për të gjithë. Për votuesit demokratë, ata pa parti dhe madje dhe vetë socialistët.

Shikoni pak vetëm metamorfozën e Kryeministrit në 2 vitet e fundit. Deri dje, Edi Rama nuk shihte krizë mjekësh. Madje deklaronte se mjekët po kthehen nga jashtë në sistemin shëndetësor të rilindur. Edi Rama sot shkon e i ankohet publikisht Kancelarit gjerman se Gjermania po shkakton krizë burimesh njerëzore në mjekësinë shqiptare.

Edi Rama dje nuk shihte shpopullim. Madje u bënte thirrje me krenari investitorëve të huaj që të vinin në Shqipëri se këtu nuk kishte sindikata. Edi Rama sot u bën thirrje bizneseve shqiptare të rrisin rrogat se vendi po shkon në krizë të fuqisë punëtore.

Kjo është fitorja e madhe për të gjithë.

Por çfarë ka ndryshuar që ndryshoi Kryeministri?!

Ka ndryshuar opozita. Opozita është instrumenti kryesor që e mban qeverinë në llogaridhënie. Një qeveri që ka përballë një opozitë të asgjesuar, shndërrohet në rrezik publik, edhe sikur kryeministri i saj të ishte vet Papa.

Ndaj Kryeministri deri dje nuk e shihte shpopullimin e frikshëm të vendit, nuk rriste rrogat dhe nuk shqetësohej për eksodin e mjekëve, sepse nuk e linte dashuria për “djemtë e mirë” të opozitës. Por, sot llogaritë kanë ndryshuar.

Kjo është fuqia e opozitës. Dhe kjo është arsyeja se pse të gjithëve ne na duhet një opozitë e fortë, që nuk hyn në xhepin e qeverisë.

MË TEPËR

Mix23 orë më herët

Sekretet e një martese të lumtur

Ka nga ato çifte, që pas 10-15 vitesh martesë ia kanë dalë të qëndrojnë bashkë, të lumtur e të kënaqur. Po cili është çelësi për...

Mix23 orë më herët

Shenjat paralajmëruese të një marrëdhënie toksike

Shoqëria na ka mësuar të varemi emocionalisht nga partnerët tanë, kur, në fakt, një marrëdhënie e qëndrueshme duhet të përfshijë...

Mix23 orë më herët

5 sinjale që tregojnë një marrëdhënie toksike

Për fat të keq, ka njerëz që janë shumë kritik, negativë nga natyra, që do të thotë se ata nuk...

Mix23 orë më herët

Pse disa njerëz bien në dashuri menjëherë…

Është e lehtë të pëlqesh dikë, kur “ka kimi” se krijohet një magji e caktuar që shkakton tërheqjen. Le të...

Mix23 orë më herët

Sa ndikon stresi i nënës në shëndetin e fëmijës?

Një projekt i ri i krijuar nga “Lifecycle” ka pasur si qëllim pikërisht zbulimin e lidhjes së mundshme që mund...

Mix23 orë më herët

Si të shpëtoni nga mendimet negative?!

Jo rrallëherë ndodh që pronarët e bizneseve, të punojnë më shumë se sa duhet. Duke punuar dhe mbi 80 orë...

Mix23 orë më herët

15 thënie frymëzuese të Kobe Bryant, nga karriera e tij legjendare

Për të kujtuar Kobe Bryant, ju sjellim në vëmendje jetën dhe trashëgiminë e tij përmes thënieve të tij motivuese. Kobe...

Mix23 orë më herët

Sipas ekspertëve të shëndetit mendor, bëni këto 4 gjëra çdo ditë për të qenë më të lumtur dhe elastik mendërisht

“Njerëzit duhet të kuptojnë se të qenit “elastik mendërisht” do të thotë që po përjetoni diçka në një nivel të...

Sport23 orë më herët

10 muzetë më të mirë të futbollit në Europë

Më 14 qershor nisi në Gjermani, Kampionati Europian i Futbollit, Euro 2024. Është e vështirë të mos përfshihesh nga emocionet...

Mix23 orë më herët

Barcelona ndalon turistët e huaj të marrin apartamente me qira deri në vitin 2028

Barcelona, ​​një destinacion kryesor spanjoll për pushime, njoftoi se do të ndalojë marrjen me qira të apartamenteve për turistët deri...

Facebook