Lidhu me ne

Kioske

Fitorja më e madhe e opozitës

Log." Përballë PS & PD, Sali Berisha, 1 Nëntor 2022 | ABC News Albania -  YouTube

Nga Klodian Tomorri 

Me afrimin e zgjedhjeve, i gjithë debati politik fokusohet natyrshëm në temën se kush do të fitojë më 14 maj. Por pavarësisht rezultatit, opozita e ka arritur fitoren më të madhe. Një fitore që është për të gjithë. Për votuesit demokratë, ata pa parti dhe madje dhe vetë socialistët.

Shikoni pak vetëm metamorfozën e Kryeministrit në 2 vitet e fundit. Deri dje, Edi Rama nuk shihte krizë mjekësh. Madje deklaronte se mjekët po kthehen nga jashtë në sistemin shëndetësor të rilindur. Edi Rama sot shkon e i ankohet publikisht Kancelarit gjerman se Gjermania po shkakton krizë burimesh njerëzore në mjekësinë shqiptare.

Edi Rama dje nuk shihte shpopullim. Madje u bënte thirrje me krenari investitorëve të huaj që të vinin në Shqipëri se këtu nuk kishte sindikata. Edi Rama sot u bën thirrje bizneseve shqiptare të rrisin rrogat se vendi po shkon në krizë të fuqisë punëtore.

Kjo është fitorja e madhe për të gjithë.

Por çfarë ka ndryshuar që ndryshoi Kryeministri?!

Ka ndryshuar opozita. Opozita është instrumenti kryesor që e mban qeverinë në llogaridhënie. Një qeveri që ka përballë një opozitë të asgjesuar, shndërrohet në rrezik publik, edhe sikur kryeministri i saj të ishte vet Papa.

Ndaj Kryeministri deri dje nuk e shihte shpopullimin e frikshëm të vendit, nuk rriste rrogat dhe nuk shqetësohej për eksodin e mjekëve, sepse nuk e linte dashuria për “djemtë e mirë” të opozitës. Por, sot llogaritë kanë ndryshuar.

Kjo është fuqia e opozitës. Dhe kjo është arsyeja se pse të gjithëve ne na duhet një opozitë e fortë, që nuk hyn në xhepin e qeverisë.

MË TEPËR

Radar31 minuta më herët

Kurti-Osmani nuk kanë kërkuar të konsultohen me mua për tensionet në Veri, thotë Edi Rama

Kryeministri Edi Rama thotë se nuk ka diskutuar mbi tensionet në Veri as me Kryeministrin e Kosovës Albin Kurti dhe...

Radar36 minuta më herët

Salianji: Kjo opozitë nuk ribëhet dot duke përjashtuar Sali Berishën

Deputeti demokrat Ervin Salianji tha se opozita nuk mund të ribëhet duket përjashtuar Sali Berishën. Duke folur për TPZ, Salianji...

Mix42 minuta më herët

Ekzistenca e Zotit në fjalët e shkëlqyera të një shkrimtari hungarez

Dy fëmijë diskutojnë në barkun e nënës se si mund të jetë jeta pas lindjes, dhe nëse ajo ekziston vërtet, apo është pak a shumë si...

Radar48 minuta më herët

Shteti shqiptar “i zhytur” në borxhe në Arbitrazh, 63% e humbjes i përket Becchettit

Në dy vite detyrimet faktike të shtetit shqiptar për shkak të humbjeve në arbitrazh janë rritur me plus me 66.37...

Mix17 orë më herët

Së shpejti një version i ri i “The Office”

Një version australian i “The Office” është në prodhim, por këtë herë, në vend që të drejtohet nga Michael Scott,...

Mix18 orë më herët

“And Just Like That”, ikonikja Samantha Jones rikthehet në serial

CRAIG BLANKENHORN/WARNER BROS./COURTESY EVERETT COLLECTION Kim Cattrall, e njohur ndryshe si Samantha Jones është rikthyer në sezonin e dytë të...

Radar18 orë më herët

VIDEO/ Shfaqje skandaloze e Ramës në samit, përqafon dhe puth kryeministren Meloni

Kryeministri Edi Rama ka treguar edhe njëherë tjetër në sy të botës se nuk ka lidhje me seriozitetin dhe përgjegjësinë...

Mix18 orë më herët

Amber Heard flet për herë të parë publikisht që nga zhvendosja në Spanjë

Amber Heard duket e lumtur në komentet e saj të para publike që nga shpërngulja e saj në Spanjë. Ajo...

Mix1 ditë më herët

E thonë ekspertët: Burrat nuk duhet të urinojnë në këmbë, ja disa rreziqe shëndetësore

Stili i urinimit mund të jetë një rrezik për shëndetin, sipas ekspertëve. Ndërsa gratë priren të ulen kur përdorin tualetin,...

Mix1 ditë më herët

Emra Musliman për djem dhe kuptimi i tyre

Abdullah (ar) adhurues i ZotitAbdulatif (ar) adhurues i Zotit (ledhatues)Abdulaziz (ar) adhurues i Zotit FuqiploteAbdulbaki (ar) adhurues i Zotit te...

Facebook