Lidhu me ne

Mix

Samsung Galaxy S24, GPU do të jetë e pabesueshme: katër herë më e mirë se Galaxy S22

Samsung Galaxy S24, GPU do të jetë e pabesueshme: katër herë më e mirë se Galaxy S22

Shi thashethemesh për çipin Exynos 2400 të Samsung Galaxy S24: pasi zbuluam se mund të jetë CPU-ja e parë me 10 bërthama për telefonat inteligjentë në treg, në fakt, një rrjedhje e re duket se zbulon se SoC do të ketë gjithashtu një nga më GPU të avancuara në botë, duke u kufizuar padyshim në tregun celular.

Në veçanti, zbuluesi Revegnus shpjegoi në Twitter se Exynos 2400 do të ketë një CPU 10 Core ARM v9 dhe një GPU RDNA2 me 6 WGP dhe 12 CU. E përkthyer në terma më të lehtë për t’u kuptuar, SoC-ja e gjeneratës së ardhshme do të ketë gjashtë “Procesorë të Grupit të Punës”, secili i përbërë nga dy Njësi Llogaritëse (ose CU), për një total prej 12 CU.

Një shifër që mund të thotë pak për më pak të informuarit, edhe nëse një krahasim i 3 Njësive Llogaritëse të Exynos 2200 mund të sqarojë: në terma thjesht teorikë (dhe i kufizuar në GPU), Exynos 2400 duhet të jetë katër herë më i fuqishëm se Exynos 2200 dhe GPU e tij Xclipse 920. Një rezultat i jashtëzakonshëm, veçanërisht nëse marrim parasysh se do të kalojnë vetëm dy vjet midis një SoC dhe një tjetri.

Ne e dimë prej disa kohësh që Samsung po punon në partneritet me AMD dhe me zhvillues të ndryshëm celularë për të prodhuar GPU të aftë për të mbështetur cilësimet më të larta grafike edhe për titujt “më të rëndë” në telefonat inteligjentë. Në të kaluarën, për shembull, një nga qëllimet më ambicioze të gjigantit korean ishte garantimi i mbështetjes për Diablo Immortal me cilësimet maksimale të grafikës në Exynos 2200, por kompania nuk duket se ia ka dalë të arrijë qëllimin e saj.

Edhe pse konfirmimet mbi arkitekturën e çipave dhe frekuencat e orës mungojnë ende, megjithatë, Exynos 2400 mund të ketë sukses në qëllimin e vetë-imponuar nga Samsung dhe të shkojë edhe më tej, falë një kombinimi të Numëimit Core (ose Numërimit të Njësive Llogaritëse) dhe prodhimit të nyjeve që, në letër, madje mund të tejkalojë Snapdragon 8 Gen3 të Qualcomm, duke e bërë propozimin e Samsung për vitin 2024 më interesantin për lojtarët e smartfonëve.

MË TEPËR

Radar1 orë më herët

Rusmali është kriminel elektoral, ka urrejtje sepse është shkarkuar për korrupsion

Berisha: Rusmali është kriminel elektoral, ka urrejtje sepse është shkarkuar për korrupsion Kryetari demokrat, Sali Berisha, vazhdoi akuzat ndaj Ilir...

Mix1 orë më herët

Harrison Ford: Mund të kisha qenë prind më i mirë

Në moshën 80-vjeçare, ikona e Hollivudit, Harrison Ford, reflekton mbi mundësinë e tij për të qenë një prind më i...

Mix8 orë më herët

Si të kuptojmë nëse mishi që blejmë është i freskët…

Mishi i freskët në dyqane mund të jetë i vështirë për t’u identifikuar, veçanërisht nëse është i bluar. Megjithatë, ju...

Mix9 orë më herët

Sa është euro sot, po dollari ?!

Këmbimi valutor/ Me sa shiten dhe blihen dollari dhe euro. Çfarë ndodh me monedhat e tjera Kursi zyrtar i këmbimit...

Mix9 orë më herët

Bryan Cranston: Do largohem nga aktrimi

Bryan Cranston tashmë mund të imagjinojë se si do të duket jeta në vitin 2026, duke i thënë GQ se ai dhe...

Radar9 orë më herët

Tashmë i Papërshtatshëm për të ndërmjetësuar diçka mes Serbisë dhe Kosovës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka deklaruar sot në një intervistë për “France24” se një ndër arsyet pse ka aktualisht...

Radar9 orë më herët

Lëreni të zvarritet këtë!

Në PD-në e vogël me vulë kanë ndodhur ca sherre. Ka hyrë Lulzim Basha me ca të hurit e të...

Mix9 orë më herët

Origjina e masturbimit

Biologët evolucionarë kanë gjurmuar origjinën e masturbimit tek paraardhësit e njeriut dhjetëra miliona vjet më parë. Gjetjet dolën nga ajo...

Kryesore9 orë më herët

Plani i Bashës për zgjedhjet 2025: Do që të bëhet deputet dhe të hyjë në qeveri me Ramën

Fotomontazh: Sejamini-Basha Analisti Neritan Sejamini deklaroi në emisionin “Të Paekspozuarit” se plani i Bashës që ka nisur me rizgjedhjen në...

Mix9 orë më herët

Jennifer Aniston zbulon komplimentin që urren të dëgjojë: Nuk e duroj dot

Jennifer Aniston ka marrë komplimente të panumërta gjatë gjithë karrierës së saj, por së fundmi ka shprehur “neveri” për diçka...

Facebook