Lidhu me ne

Mix

Sa kafe duhet të pini për të humbur peshë?

Sa kafe duhet të pini për të humbur peshë?

Një studim i kryer nga hulumtuesit në Shkollën e Shëndetit Publik Harvard T.H. Chan ka zbuluar se konsumi i katër filxhanëve të kafesë çdo ditë mund të ulë përqindjen e yndyrës në trup rreth 4%. Ky studim, i kryer përgjatë 24 javëve me pjesëmarrjen e 126 të rriturve me mbipeshë që nuk ishin të ndjeshëm ndaj insulinës, tregoi se katër filxhanë kafeje në ditë janë të lidhur me humbje modeste të yndyrës në trup.

Sa kafe duhet të pini?

Sipas “The Nutrition Twins”, numri magjik është rreth 200 deri në 400 mg kafeinë çdo ditë, në varësi të madhësisë së trupit tuaj. Kjo korrespondon me rreth dy deri në pesë filxhanë kafeje në ditë. Megjithatë, është thelbësore të keni parasysh fortësinë e këtyre filxhanëve!

Kujdes me produktet ekstra

Është e rëndësishme të theksohet se shtimi i kremit, qumështit të plotë, ose sheqerit në kafenë tuaj mund të anulojë lehtësisht çdo kalori që digjni nga kafeja. Studimet e reja të botuara në “Clinical Nutrition” kanë zbuluar se pirja e një filxhani kafeje në ditë mund të ndihmojë në humbjen e peshës, por shtimi i një lugë çaji sheqer e anulon këtë përfitim.

Si ndihmon kafeja në humbjen e peshës?

Kafeja mund të jetë një mjet i dobishëm në përpjekjet tuaja për të humbur peshë për disa arsye:

-Kafeina: Kafeina ka efekte termogjenike që mund të përshpejtojnë metabolizmin, duke ju ndihmuar të digjni më shumë kalori. Disa studime kanë treguar se ajo mund të ndihmojë në uljen e peshës së trupit dhe yndyrës në trup.

-Mungesa e oreksit: Kafeja mund të frenojë oreksin dhe të reduktojë ndjenjën e urisë. Studimet tregojnë se pirja e kafesë para një vakti mund të ulë kaloritë që konsumoni në vaktin në vijim, madje edhe nëse e pini kafenë deri në katër orë para një vakti.

-Acidi klorogjenik: Kafeja përmban acid klorogjenik, i cili është parë të rrisë djegien e yndyrës dhe mund të ndihmojë në ngadalësimin e përthithjes së karbohidrateve.

-Kafeja jo vetëm që mund t’ju ndihmojë të filloni ditën tuaj me energji, por edhe mund të luajë një rol të rëndësishëm në përpjekjet tuaja për të humbur peshë.

Megjithatë, është thelbësore të konsumoni kafe, përbërës shtesë si sheqeri, ëmbëlsuesit artificialë, ose kremrat e ëmbëlsuar, pasi ato mund të kthejnë përbërësin tuaj të dobishëm në një burim të shtuar të sheqerit dhe kalorive.

/AgroWeb.org

MË TEPËR

Kryesore18 orë më herët

Fjalia e Xhaçkës që shkallmoi çdo propagandë të PS!

Shkruar nga Irena BeqirajXhaçka dhe Rama Nuk di sa duar do të duhet të puthin e sa tallava do të...

Mix18 orë më herët

Cila nga shenjat e horoskopit tradhton më shumë?!

A është Dashi tradhtar? 34% e njerëzve të kësaj shenje tradhtojnë. A është Demi tradhtar? Shenja më sensuale, por që...

Radar18 orë më herët

Shenja e parë se tagri i PS-së qëndron mbi Kushtetutën

Ish-ministrja Olta Xhaçka ka dalë Top-Channel që të bilbilojë për demokracinë dhe rendin kushtetues. Sipas saj parlamenti dëshmoi se mban...

Mix18 orë më herët

Zbuloni 6 arsyet që ju bëjnë të ndiheni të lodhur

Është normale të ndihesh i/e lodhur pas një nate me gjumë të trazuar, pasi jeni çuar herët në mëngjes ose...

Mix18 orë më herët

Mit apo e vërtetë: A sëmuresh nga gluteni?

Picat, ëmbëlsirat, buka, makaronat, të gjitha përmbajnë zakonisht grurë, elb ose thekër. Kështu që kanë edhe gluten. Pjesës më të...

Mix18 orë më herët

Bora Zemani dhe shtatzënia “fake” për klikime

Me duart mbi bark, Bora Zemani ngjalli dyshime ne promon e puntatës së radhës së emisionit të saj, “Cherry On...

Mix18 orë më herët

Alketa Vejsiu goditet me kanaçe ndërsa ishte live në skenën e “X Factor”

Moderatorja Alketa Vejsiu është përballur me një incident mbrëmjen e djeshme gjatë konkursit të muzikës “X Factor Albania”. Drejt saj...

Aktualitet4 ditë më herët

WOOOW / Tedi Blushi: Ai është Ilir Meta, o super budallenj

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë së Lirisë, Tedi Blushi i doli në mbrojtje Ilir Metës dhe deklaroi se kryeministri Edi...

Sport4 ditë më herët

Jurgen Uldedaj, boksi dhe jeta jashtë ringut!

Nga Nada Biraçi Fotografia: Andis Rado Veshjet: Reiman Sapo ka siguruar fitoren e 16-të në karrierën e tij, ku në...

Mix4 ditë më herët

Mos nxitoni tek ilaçet, provoni këto teknika për dhimbjet e stomakut

Dhimbjet e stomakut shpesh mund të trajtohen me ilaçe shtëpiake dhe natyrale, si dhe me ndryshime të stilit të jetesës....

Facebook