Lidhu me ne

Mix

Ju prezantojmë me 8 ushqimet më të mira për shëndetin e trurit

Ju prezantojmë me 8 ushqimet më të mira për shëndetin eFOTO: MARYNA IAROSHENKO / GETTY IMAGES

E dini që 20% e kalorive që merrni nga ushqimet përdoren nga truri ynë? Besojmë se e keni sfiduar veten deri në atë pikë sa të përpiqeni të funksiononi me stomakun bosh, por kjo duket kaq e vështirë sepse pa vlerat e duhura ushqimore, truri nuk funksionon dot dhe kësisoj nuk jep dot komandat për çdo gjymtyrë apo funksion të trupit.

Një nga mënyrat më të mira për të investuar në shëndetin e mirë të trurit, për të parandaluar demencën dhe rënien e aftësive njohëse është një dietë e pasur plot vlera ushqyese, kripëra dhe minerale.

Cilat janë ushqimet më të mira për shëndetin e trurit?

-Peshku i yndyrshëm

Studimet kanë treguar se ngrënia e vetëm një vakti ushqim deti në javë lidhet me një rrezik më të ulët të Alzheimerit dhe demencës. Truri ynë përbëhet kryesisht nga acide yndyrore omega-3, kështu që bën sens fakti që ushqimet që përmbajnë këto yndyrna të ndihmojnë në mbështetjen e shëndetit të trurit.

-Vezët

Kolina është një nga përbërësit kryesor që ka rol në shëndetin e trurit. Një nga burimet më të mira dietike të kolinës është veza. Një vezë e madhe ka 150 miligramë kolinë, rreth 25% të kërkesës ditore për burrat dhe 35% për femrat.

-Arrat

Studimet kanë zbuluar se ngrënia e arrave lidhet me përmirësimin e funksionit njohës dhe kujtesës në grupet e njerëzve me rrezik të lartë për dëmtime të këtyre aftësive, si edhe shëndetin e trurit. Arra është shumë e mirë edhe për reduktimin e rrezikut për sëmundje të tjera si ato kardiovaskulare ose diabeti i tipit 2.

-Manaferrat

Të pasura me anti-oksidantë dhe polifenole, manaferrat përmbajnë disa përbërës që luftojnë sëmundjet. Hulumtimet kanë zbuluar se ngrënia e manave ka një efekt mbrojtës kundër sëmundjeve kardiovaskulare, kancerit dhe Alzheimerit.

-Kumbullat e thata

Kumbullat e thata janë të pasura me kalium, ndërsa janë një burim i vitaminës B6 dhe bakrit, të gjithë mikronutrientët që ndikojnë në funksionimin normal të sistemit nervor.

-Agrumet

Të gjitha llojet e agrumeve, përfshirë edhe ato që hahen me lëkurë kanë disa përbërës që mbrojnë qelizat nervore të  trurit dhe nxisin vetitë anti-inflamatore në tërësi. Agrumet e tillë si mandarina, portokalli apo rrushi janë në krye të listës.

-Pluhuri i kakaos dhe çokollata e zezë

Kokrrat e kakaos janë të pasura me flavanole, të cilat ndihmojnë në luftimin e inflamacionit në trup dhe mund të rrisin rrjedhjen e gjakut në tru.

-Vaji i ullirit ekstra i virgjër

Si elementi kryesor i dietës mesdhetare, vaji i ullirit ekstra i virgjër është i pasur me polifenole dhe vitaminë E. Një studim i vitit 2023 i kryer në “Harvard T.H. Chan School of Public Health” zbuloi se konsumimi ditor i më shumë se gjysmë luge gjelle vaj kishte një rrezik 28% më të ulët të vdekjes nga sëmundjet që lidhen me trurin.

Burimi: Today

MË TEPËR

Mix10 orë më herët

Donald Trump e pranon: Kam dalë në publik me fjalim të përgatitur nga Inteligjenca Artificiale, ishte shumë i mirë

Donald Trump ka treguar se një fjalim që ka mbajtur gjatë kohës që ka qenë president, e ka riprodhuar nëpërmjet...

Mix10 orë më herët

Vila ku kanë jetuar Joe Biden, Barack Obama dhe Bill Clinton del në shitje, pamjet madhështore

Ka prona që mishërojnë histori, si për shembull vila në Georgetown, Washington, e ndërtuar rreth vitit 1891, ku kanë jetuar...

Mix10 orë më herët

Jessica Alba tregon sekretin për një martesë të lumtur

Pas 16 vjetësh martesë, Jessica Alba ka mësuar një ose dy gjëra si të mbajë gjallë marrëdhënien dhe harmoninë me...

Mix10 orë më herët

George dhe Amal Clooney po shkojnë drejt divorcit?

Martesa e George dhe Amal Clooney po merr fund? Burimet raportojnë se aktori 63-vjeçar dhe Amal Clooney janë nën presion...

Mix11 orë më herët

Nisur nga Pamela Anderson: Pse duhet t’i flasësh vetes para pasqyrës?

GETTY IMAGES Pamela Anderson ka publikuar librin e saj me kujtime “Love, Pamela” dhe dokumentarin në Netflix “Pamela, A Love...

Mix12 orë më herët

Fruti më i mirë që ju ndihmon të keni një bark të sheshtë!

Përpjekja për të humbur peshë mund të jetë një udhëtim i vështirë, veçanërisht nëse po përpiqeni të hiqni dorë nga...

Mix12 orë më herët

Ariana Grande “bën paqe” me Scooter Braun?

Ariana Grande do të vazhdojë të punojë me Scooter Braun dhe kompaninë e tij  Hybe – më pak se një...

Mix12 orë më herët

Bebe Rexha shpërthen kundër G-Eazy: “Dështak mosmirënjohës”

Bebe Rexha ka shpërthyer kundër ish-bashkëpunëtorit të saj në hitin “Me, Myself & I”, G-Eazy, duke e quajtur “dështak mosmirënjohës”....

Mix12 orë më herët

Nicole Kidman konfirmon vazhdimin e “Practical Magic”

Nicole Kidman konfirmoi zyrtarisht se ajo dhe Sandra Bullock po kthehen për një vazhdim të “Practical Magic”. Aktorja e “Big...

Mix12 orë më herët

Kate Middelton njofton daljen e parë publike pas diagnostifikimit me kancer: Po bëj përparim me kurimin e sëmundjes

Pas diagnostifikimit me kancer disa muaj me pare, Princesha e Uellsit, Kate Middelton, njoftoi sot se po “përparon” në rrugën...

Facebook