Lidhu me ne

Mix

Këto janë perimet më të mira për diabetikët!

Këto janë perimet më të mira për diabetikët!

Perimet duhet të jenë një pjesë e madhe e dietës së të gjithëve, por për diabetikët janë një aleat vërtet i mrekullueshëm. Kjo për shkak se ato janë natyrisht të ulëta në sheqerna dhe karbohidrate të rafinuara që të sëmurët duhet të shmangin, por të larta në fibra, të cilat na mbushin dhe ndihmojnë në rregullimin e niveleve të glukozës në gjak. Dhe sigurisht, ato janë të mbushura me vitamina, minerale dhe lëndë ushqyese të tjera jetike.

Të gjithë kemi dëgjuar këshillën se duhet “të hamë ylberin”, duke përfshirë një shumëllojshmëri të gjerë të perimeve me ngjyra të ndryshme në vaktet tona. Thënë kështu, disa perime rekomandohen veçanërisht për diabetikët, sepse ato kombinojnë një numër super të ulët të karbohidrateve me nivele të larta të lëndëve ushqyese, duke përfshirë ato që janë treguar në mënyrë specifike se promovojnë metabolizëm të shëndetshëm të glukozës.

Brokoli

Brokoli ofron vitamina A, C dhe K si dhe hekur.

Asparagus

Asparagu i gjelbër përmban vitamina A dhe K.

Kastravecat

Kastravecat ofrojnë vitaminë K dhe C.

Spinaqi

Spinaqi është i pasur me vitaminë K dhe beta-karoten, të cilat janë të rëndësishme për shëndetin e syve, shpesh një problem për diabetikët. Është gjithashtu një burim çuditërisht i mirë i proteinave.

MË TEPËR

Mix1 ditë më herët

Donald Trump e pranon: Kam dalë në publik me fjalim të përgatitur nga Inteligjenca Artificiale, ishte shumë i mirë

Donald Trump ka treguar se një fjalim që ka mbajtur gjatë kohës që ka qenë president, e ka riprodhuar nëpërmjet...

Mix1 ditë më herët

Vila ku kanë jetuar Joe Biden, Barack Obama dhe Bill Clinton del në shitje, pamjet madhështore

Ka prona që mishërojnë histori, si për shembull vila në Georgetown, Washington, e ndërtuar rreth vitit 1891, ku kanë jetuar...

Mix1 ditë më herët

Jessica Alba tregon sekretin për një martesë të lumtur

Pas 16 vjetësh martesë, Jessica Alba ka mësuar një ose dy gjëra si të mbajë gjallë marrëdhënien dhe harmoninë me...

Mix1 ditë më herët

George dhe Amal Clooney po shkojnë drejt divorcit?

Martesa e George dhe Amal Clooney po merr fund? Burimet raportojnë se aktori 63-vjeçar dhe Amal Clooney janë nën presion...

Mix1 ditë më herët

Nisur nga Pamela Anderson: Pse duhet t’i flasësh vetes para pasqyrës?

GETTY IMAGES Pamela Anderson ka publikuar librin e saj me kujtime “Love, Pamela” dhe dokumentarin në Netflix “Pamela, A Love...

Mix1 ditë më herët

Fruti më i mirë që ju ndihmon të keni një bark të sheshtë!

Përpjekja për të humbur peshë mund të jetë një udhëtim i vështirë, veçanërisht nëse po përpiqeni të hiqni dorë nga...

Mix1 ditë më herët

Ariana Grande “bën paqe” me Scooter Braun?

Ariana Grande do të vazhdojë të punojë me Scooter Braun dhe kompaninë e tij  Hybe – më pak se një...

Mix1 ditë më herët

Bebe Rexha shpërthen kundër G-Eazy: “Dështak mosmirënjohës”

Bebe Rexha ka shpërthyer kundër ish-bashkëpunëtorit të saj në hitin “Me, Myself & I”, G-Eazy, duke e quajtur “dështak mosmirënjohës”....

Mix1 ditë më herët

Nicole Kidman konfirmon vazhdimin e “Practical Magic”

Nicole Kidman konfirmoi zyrtarisht se ajo dhe Sandra Bullock po kthehen për një vazhdim të “Practical Magic”. Aktorja e “Big...

Mix1 ditë më herët

Kate Middelton njofton daljen e parë publike pas diagnostifikimit me kancer: Po bëj përparim me kurimin e sëmundjes

Pas diagnostifikimit me kancer disa muaj me pare, Princesha e Uellsit, Kate Middelton, njoftoi sot se po “përparon” në rrugën...

Facebook