Lidhu me ne

Kioske

Raporti: George Soros nuk ka paguar taksa mbi të ardhurat për tre vite rresht


Organizata jofitimprurëse e gazetarisë hulumtuese me prirje të majtë ProPublica ka publikuar ​​një raport duke përdour të dhëna konfidenciale të IRS-së, sipas të cilave rezulton se George Soros nuk ka paguar taksa mbi të ardhurat për tre vjet me radhë, nga viti 2016 në 2018.

Një zëdhënës i Soros e justifikoi këtë në një deklaratë për ProPublica, ku tha se “Midis viteve 2016 dhe 2018 George Soros humbi para për investimet e tij, prandaj ai nuk u detyrohej taksave federale të të ardhurave në ato vite. Z. Soros ka mbështetur prej kohësh taksat më të larta për amerikanët e pasur.”

Por performanca e Soros Fund Management, që është fondi përgjegjës për pasurinë masive të Soros, fitoi 5% në 2016-ën, 8.9% në 2017-ën dhe 0.9% në 2018-ën. Ku është saktësisht humbja për të cilën flet zëdhënësi i tij?

Siç shkruan Bongino.com, në vitin 2017 Soros transferoi 18 miliardë dollarë të pasurisë së tij në organizatën bamirëse të Fondacionit të Shoqërisë së Hapur që ai kontrollon. Kjo garanton që ato fonde do të mbahen nga IRS përgjithmonë në atë që një komentator e quajti “dredhia e vetme më e madhe e taksave në historinë e SHBA, megjithatë askush nga e djathta ose e majta nuk duket se ka ngritur një vetull”.

Dhurimi gjithashtu lejon që Soros të zbresë deri në 20% të vlerës së tij të tregut në taksat e tij personale (3.6 miliardë dollarë), të cilat ai mund t’i rrisë për pesë vjet, duke i bërë në të vërtetë një fshirje të dyfishtë. Ky është një shpjegim më i mundshëm për mungesën e taksave të paguara, të paktën në vitet 2017 dhe 2018.

Ndër miliarderët e tjerë të përfshirë në raport që nuk kanë paguar taksa janë: njeriu më i pasur në botë Jeff Bezos i “Amazon”; Elon Musk i “Tesla”; Warren Buffet i “Berkshire Hathaway” dhe Carl Icahn i “Icahn Enterprises” si dhe Michael Bloomberg i “Bloomberg”.

Me teper

Kritike33 minuta më herët

Shkodranët ‘çmenden’ pas Antonelës së ‘Përputhen’/ Ironizon Taulant Muka: Ky është niveli arsimor që kemi

Emisioni i dashurisë “Përputhen” ka nisur turin e audicioneve në çdo qytet dhe gjatë ndalesave të tyre është vënë re...

Aktualitet44 minuta më herët

“E kanë helmuar qëllimisht…” – Denoncimi i fortë për pemën shekullore në qëndër të Tiranës

Aktori Florian Binaj ka bërë një denoncim të fortë në rrjetet sociale, ku hedh dyshime se rrapi shumëshekullor që ndodhet...

Sport48 minuta më herët

Gjesti i Cristiano Ronaldos i kushtoi Coca-Colas katër miliardë dollarë humbje

Gjesti i yllit të Portugalisë Cristiano Ronaldos, i cili largoi nga tavolina dy shishe dhe në vendin e tyre vuri...

Stil4 orë më herët

Doni të humbni peshë pa dietë? Këtu keni disa këshilla që duhet të ndiqni

Shpesh e gjejmë veten përballë dëshirës për të humbur disa kile pa dashur të bëjmë një dietë. Duke qenë se...

Radar4 orë më herët

Mëngjesi Ideal për Kocka të Forta – Si të Merrni Sasitë e Duhura të Kalciumit

nga AgroWeb Pra, çdo mëngjes zgjidhni patjetër nga një gotë qumësht apo lëng portokalli, shoqëruar me ushqime të tjera bulmeti...

Radar4 orë më herët

Dhimbjet E Kokës – Cilat Janë Arsyet Shëndetësore që i Shkaktojnë

nga AgroWeb Plakja e Trurit. Foto: Flickr Dhimbjet e kokës janë shumë dimensionale dhe tepër të komplikuara. Secila prej dhimbjeve...

Gatime4 orë më herët

Frutat Dhe Perimet Më Të Pasura Me Hekur

nga AgroWeb Spinaqi mbetet një zgjidhje e pazëvendësueshme për shtimin e niveleve të hekurit në organizëm. Foto: Flickr Lexoni për...

Kritike4 orë më herët

Kur Shqipëria përzë bijtë e saj! – Nga Silvana Begaj

Kur Shqipëria përzë bijtë e saj! Silvana Begaj “Qëllimi arsimit është të zëvendësojë një mendje bosh, me një të hapur.”...

Sport5 orë më herët

Ronaldo në histori, i vetmi futbollist që luan në pesë Europianë

Cristiano Ronaldo në sfidën ndaj Hungarisë u bë lojtari i parë që ka luajtur në pesë kampionate europiane. Sulmuesi i...

Radar5 orë më herët

Arsyet pse keni dhëmbë të verdhë edhe pse i lani rregullisht

Kujdesi i dobët dentar si edhe mungesa e higjienës janë disa nga faktorët kryesorë që i bëjnë dhëmbët më të...

Facebook