Lidhu me ne

Gatime

Koktejl pa alkol në kushte shtëpie / Katër koktejle analkolike për t’ju freskuar këtë verë; Ja recetat që kënaqin shijet e të gjithëve

Vera nuk ka kuptim pa një BOZË–UP

— — —

PËRBËRËSIT PËR 4 PERSONA: 250 g akullore me vanilje • 600 ml bozë •kanellë pluhur • shkop kanellë për dekor. Në gotë hedhim 2 kupa akullore, shtojmë bozë dhe pak kanellë dhe në fund e dekorojmë edhe me shkopin e kanellës.

FRESKOHUNI ME ROZALIMA

— — —

PËRBËRËSIT PËR 4 PERSONA: 1 gotë ujë • 1 degë

rozmarinë e freskët • 4 lugë mjaltë • lëngu i 1 kokrre limoni • 3 gota ujë të gazuar • kuba akulli • disa feta limoni dhe rozmarinë për dekor

Në një tenxhere të vogël hedhim një gotë ujë dhe sapo të ziejë fusim degën e rozmarinës. Fikim sobën dhe e lëmë të pushojë 10 minuta. Më pas, e kullojmë, tretim mjaltin në të dhe e ftohim plotësisht në një kanë. Shtojmë lëngun e limonit, ujin e gazuar, të ftohtë dhe kubat e akullit. E shërbejmë sipas dëshirës me feta limoni dhe degëza rozmarine.

DHALLË-ITO SHIJA e “Papares

— — —

PËRBËRËSIT PËR 4 PERSONA: 800 ml dhallë • 1 kastravec •

2 degë mente • 1 lugë kripë • kuba akulli

Lagim me ujë anët e një gote dhe më pas e zhysim në kripë të përzier me mente të

thatë. Hedhim disa feta kastraveci, 4-5 gjethe mente dhe pak kripë. I shtypim mirë me shtypëse ose lugë dhe shtojmë akull dhe dhallë. E zbukurojmë me feta kastraveci dhe gjethe mente.

LAIM-ON

— — —

PËRBËRËSIT PËR 4 PERSONA:

1 laim • 4 degë borzilok • 40 g sheqer kaf • 600 ml ujë i gazuar • 4 cm xhenxhefil • 200 g kuba

Akulli Në një grirëse elektrike (blender) hedhim një kokërr laim, borzilokun, xhenxhefilin, sheqerin, kubat e akullit dhe ujin e gazuar. I grijmë derisa të krijohet një masë e njëtrajtshme. E hedhim në gota dhe e zbukurojmë me feta laimi dhe gjethe borziloku. Sipas dëshirës, mund të lyeni buzët e gotës me sheqer ose lëkurë laimi.

Me teper

Kryesore3 orë më herët

“Kukulla e kunatit dhe pengu i Ramës”/ Jozefina Topalli i nxjerr bojën Bashës

Ish-kryeparlamentarja Jozefina Topalli , ishte e ftuar në Klan news ku është shprehur për Bashën se është kukulla e kunatit...

Radar3 orë më herët

Elhaida Dani: Nuk më lanë të hyja në Itali se nuk kisha lekë

Këngëtarja e njohur Elhaida Dani ishte pjesë e “Ftesë në 5”, nga ku zbuloi për herë të parë detaje nga...

Radar3 orë më herët

Zv/kryeministri Ahmetaj tallet me Erjon Braçen: Zyrën ma la të pastër!

Zv/kryeministri Arben Ahmetaj në daljen e parë televizive, ka folur për detyrën e re dhe se çfarë pritshmëri ka për...

Aktualitet3 orë më herët

Rritja e çmimit të bukës, Ahmetaj: Është i përballueshëm

Zëvendëskryeministri Arben Ahmetaj mendon se rritja e çmimit të bukës është i përballueshëm për qytetarët shqiptarë. Sipas tij rritja është...

Stil3 orë më herët

Vishej me të gjëra që mos ta “objektivizonin”, tani Billie Eilish akuzohet se tenton të duket ‘sexy’

Këngëtarja e njohur Billie Eilish është veshur gjithmonë me të gjëra dhe madje në një intervistë dis akohë më parë...

Kioske3 orë më herët

Luli ka kry punë

Nga Ylli Manjani Ato pak anëtarë forumesh në PD, nëse duan të jenë të sinqertë me veten, duhet të pranojnë...

Stil3 orë më herët

Përse Britney Spears është kundra transmetimit të dokumentarit të saj?

Page Six bën me dije se Britney Spears nuk e mbështet dokumentarin e ri të Netflix, “Britney vs Spears”. “Ky...

Radar3 orë më herët

83% e votuesve të PS mendojnë se qeverisja është shumë e korruptuar

Korrupsioni në qeverisje është një pikë ku bashkohen shumica e qytetarëve shqiptarë pasi pavarësisht preferencave politike, mendojnë se shteti është...

Radar4 orë më herët

Vdekja e Ilia Karelit | Gazetari Shpetim Zinxhiria zbulon të vërtetën

Gazetari Shpetim Zinxhiria: Mashtron gazeta “ProtoThema” për denimin e gardianëve, por ne realitet asnjë nuk është dënuar.Vdekja e Ilia Karelit,...

Radar4 orë më herët

Rama fotot me “babën” e tij, George Soros. Mungon Basha…

Kryeministri Edi Rama gjatë vizitës së tij në SHBA, ku edhe ka marrë pjesë në Asamblenë e 76-të të OKB-së,...

Facebook