Lidhu me ne

Gatime

MBROJNË ZEMRËN / 4 super ushqimet që ndihmojnë në zhbllokimin e arterieve

Për të pasur një zemër të shëndetshme, duhet të keni edhe arterie të shëndetshme, të cilat dërgojnë gjakun nëpër inde.

Nëse arteriet nuk pastrohen, ato mund të bllokohen dhe qarkullimi i gjakut bëhet shumë i vështirë. Bllokimi shkaktohet nga kolesteroli, yndyra, mbetjet qelizore, fibrinat dhe kalciumi. Nëse lihen pa trajtuar, arteriet e bllokuara mund të shkaktojnë sëmundje të ndryshme, duke filluar nga ato kardiovaskulare, artrit, shikim të turbullt, dhimbje kronike etj.

Prandaj është e rëndësishme që të konsumoni ushqime të shëndetshme për të parënduar bllokimin e arterieve dhe një sërë sëmundjesh pasuese. Më poshtë do të gjeni 4 ushqimet që ndihmojnë në zhbllokimin e arterieve dhe mbrojnë zemrën.

Vaji i ullirit, sidomos vaji i ullirit ekstra i virgjër, është i mirë për shëndetin e zemrës.

Ky lloj vaji është i pasur në antioksidues të quajtur polifenolë, si dhe në yndyra mono-të-pangopura. Kombinimi unik i këtyre antioksiduesve dhe yndyrave të shëndetshme ndihmon në uljen e niveleve të kolesterolit të keq (LDL) dhe rritjen e kolesterolit të mirë (HDL). Kjo nga ana tjetër ndihmon në parandalimin e formimit të pllakës bakteriale në arterie.

Bajamet janë të mira për zemrën kur konsumohen në sasi të moderuar. Një studim nga Shoqata Amerikane e Zemrës ka zbuluar se bajamet mund të ulin nivelet e kolesterolit të keq (LDL) me gati 15%. Këto fruta të thata janë të pasura me yndyra poli-të-pangopura që ndihmojnë në uljen e niveleve të kolesterolit LDL dhe rritjen e kolesterolit HDL.

Për më tepër, përmbajtja e lartë në magnez bajameve ndihmon në parandalimin e formimit të pllakës bakteriale në arterie.

Shega ndihmon në pastrimin e arterieve. Ekspertët thonë se përmbajtja e lartë në antioksidues (sidomos vitaminë C dhe polifenolë) e shegës, stimulon prodhimin e oksidit nitrik, i cili ndihmon në rrjedhjen e gjakut dhe hap arteriet. Ky frut mund të parandalojë edhe formimin e pllakës bakteriale tek arteriet.

Salmoni është shumë i shëndetshëm për zemrën dhe mund të parandalojë formimin e pllakës bakteriale tek arteriet. Ky lloj peshku është i pasur në acide yndyrore omega 3, që ndihmojnë në rritjen e niveleve të kolesterolit të mirë (HDL), rënien e niveleve të triglicerideve dhe inflamacionit tek enët e gjakut.

Këto acide yndyrore mund të ulin edhe tensionin e gjakut.

Me teper

Stil5 orë më herët

Kërcënohet gjyqtarja Diana Di Meo, i publikojnë videot intime, zyrtarja: Është hakmarrje!

Gjyqtarja italiane Diana Di Meo, ka deklaruar se disa faqe i kanë vjedhur disa video intime dhe ia kanë publikuar...

Stil6 orë më herët

“Edhe 8 vite më ke, do martohem me tjetër”- Rudina Dembacaj i bën “presion” Mark Frrokut

Aktorja Rudina Dembacaj ka zbuluar se shkoi tek fallxhorja për të pare fatin e saj dhe letrat taro kanë parashikuar...

Kryesore6 orë më herët

Asnjë kryeministër të mos qëndrojë më shumë se dy mandate/ Po Luli pse duhet të qëndrojë tre në opozitë?

Sot Lulzim Basha si gjithmonë tha perlën e tij të rradhës, shfaq hipokrizinë, talljen dhe neverinë që ka ndaj shqiptarëve....

Radar19 orë më herët

GUXIMI I HARBUTËVE!

GUXIMI I HARBUTËVE! Nga Dr. Erion Dasho Kur kryetaruci i bashkisë nuk kishte lindur akoma, Sul Mema çonte peshë stadiumet....

Kryesore19 orë më herët

Horri apo Lavirja e Bashkisë së Tiranës?

Nga Respublica.al Audiopërgjimi i Erion Veliajt që u publikua gjerësisht në media formalizon njohjen e një gjëje të njohur: arrogancën brutale...

Stil20 orë më herët

U shfaq pranë Bora Zemanit, Vin Veli: Kam raport të mirë, patjetër që do e uroja

DJ Vin Veli, ish-partneri i Bora Zemanit është parë në ditëlindjen e 30-të të moderatores. Dj i njohur i surprizoi...

Stil1 ditë më herët

7 arsyet kryesore që keni një dhimbje koke

Kur godet një dhimbje koke e keqe, thjesht dëshiron që ajo të marrë fund. Dhimbja e fortë dhe e vazhdueshme...

Stil1 ditë më herët

Edhe ju shqetësoheni nga rrallimi i flokëve?!

Humbja e flokëve tek gratë mund të shkaktohet nga shkaqe të shumta, dhe disa janë të shërueshme. Ndërsa rënia e...

Stil1 ditë më herët

A është e dëmshme kërcitja e kockave?

Për shumë njerëz një nga gjërat e para që bëjnë sapo zgjohen nga gjumi është kërcitja e kockave dhe tërheqja...

Stil1 ditë më herët

Keni dhimbje dhe ngërce në këmbë gjatë stervitjes?

Njerëzit që kanë dhimbje në këmbë kur ushtrohen mund të kenë nevojë për një vlerësim për t’u siguruar që kanë...

Facebook