Lidhu me ne

Kioske

New York Post: Si George Soros ndikoi në rritjen e vrasjeve në mbarë SHBA-në

Nga Robby Starbuck

Vala e krimit që po përhapet në SHBA është rezultat i drejtpërdrejtë i një fushate shumëvjeçare të miliarderit liberal George Soros, për të financuar zgjedhjen e prokurorëve të majtë, të angazhuar për të minuar ligjin dhe rendin.

Gjatë gjashtë viteve të fundit apo më shumë, Soros ka derdhur dhjetëra miliona dollarë në fushatat e kandidatëve për prokurorë të rretheve, duke arritur një shkallë të jashtëzakonshme suksesi thjesht duke mposhtur të gjithë kandidatët e tjerë. Ndërsa kandidatët normalë zakonisht konkurrojnë me buxhete 5-shifrore, kandidatët e mbështetur nga Soros futen në garë me buxhete me 7 shifra.

Soros është në gjendje ta bëjë këtë sepse kufizimet federale të financimit të fushatës nuk zbatohen për garat lokale. Shumë shtete kanë miratuar ligjet e tyre që kufizojnë shumat që individët dhe/ose komitetet e veprimit politik mund të kontribuojnë për kandidatët, por ato ligje shpesh janë të mbushura me boshllëqe. Në disa raste, rregullat zbatohen vetëm për garat mbarëkombëtare. Në raste të tjera, Soros mund të anashkalojë kufijtë e kontributeve individuale duke shpërndarë para përmes PAC-ve që ai ka ngritur për këtë qëllim, të cilat në përgjithësi shoqërohen me emrin ironik “Siguria dhe Drejtësia”.

Por pse Soros ka shpenzuar kaq shumë para për këtë? Ashtu siç presidenti Barack Obama e shfrytëzoi nocionin e “diskrecionit prokurorial” për të dhënë amnisti de fakto për miliona emigrantë të paligjshëm pasi nuk arriti të miratonte amnistinë nga Kongresi, Soros pranon se prokurorët vendas mund të ushtrojnë të njëjtin diskrecion për të zbatuar në mënyrë selektive ligjet. Në vend që të shpenzojë dhjetëra miliona dollarë për garat e shumta të profilit më të lartë për ligjvënësit e shtetit, ai mund të shpenzojë shuma relativisht më të vogla në garat e prokurorëve duke e ditur se rezultati do të përcaktojë se si do të zbatohen ligjet dhe madje nëse ato do të zbatohen.

Kjo është pjesë e fushatës së investitorit të lindur në Hungari për politikat progresive në mbarë botën përmes Fondacioneve të tij të Shoqërisë së Hapur.

Kandidatët që mbështet Soros janë aq shumë të majtë saqë e bëjnë Bernie Sanders të tingëllojë si Richard Nixon. Në Filadelfia Larry Krasner mori 1 milionë e 700 mijë dollarë nga Soros. Në Çikago Kim Foxx, mori një shumë prej 2 milionë dollarësh.

Pasi të jenë në detyrë, këta prokurorë zbatojnë politika që janë të përshtatura për të rritur krimin dhe për të ulur sigurinë publike. Ato eliminojnë ose ulin ndjeshëm kërkesat për lirimin me kusht, duke e bërë më të lehtë për kriminelët të dalin në rrugë pas arrestimit. Ata refuzojnë të ndjekin penalisht disa krime, të tilla si endacakët, prostitucionin dhe urinimin publik. Vitet e fundit, ata madje kanë përdorur pandeminë e COVID-19 si një justifikim për të liruar nga burgu kriminelët e dënuar, shumë prej të cilëve kanë vazhduar të shkelin ligjin.

Soros ndjek të njëjtat qëllime edhe me mjete të tjera. Projekti Bail, i cili përshkruan qëllimin e tij si “ndërprerjen e sistemit të ryshfetit” ndërsa ndjek “misionin e tij për t’i dhënë fund ryshfetit”, numëron alumni të organizatave të mbështetura nga Soros në udhëheqjen e tij.

Rezultatet janë sa tragjike aq edhe të parashikueshme: një rritje e krimeve të dhunshme pasi kriminelët përfitojnë nga prokurorët tolerantë më të interesuar në zbatimin e koncepteve të tyre të veçanta të “drejtësisë” sesa të zbatojnë ligjin ose të ndëshkojnë ata që viktimizojnë bashkëqytetarët e tyre.

Qasja e Soros tronditi të gjithë vendin kohët e fundit kur politikat e buta ndaj krimit të një prej prokurorëve të tij çuan drejtpërdrejt në masakrën e pjesëmarrësve të pafajshëm të paradës – duke përfshirë fëmijë dhe gjyshe të moshuara në Waukesha.

Fajtori ishte një kriminel karriere, i cili sapo ishte liruar me kusht nga burgu i Milwaukee për vetëm 1000 dollarë, pavarësisht një historie krimi të dhunshëm. Megjithëse prokurori që e la të lirë, John Chisholm, më pas pranoi se lirimi me kusht ishte vendosur “në mënyrë të papërshtatshme të ulët”, ai vetë ka një histori të gjatë të përpjekjeve për të ulur pagesat e lirimit me kusht me qëllimin për të minimizuar sasinë e kohës që kriminelët kalojnë në burg.

Chisholm e uroi Boudin për fitoren e zgjedhjeve në vitin 2019, duke shkruar: “Mezi pres të punoj me Prokurorin Boudin dhe reformatorët në të gjithë SHBA-në për të krijuar një sistem drejtësie të përcaktuar nga drejtësia, barazia dhe proporcionaliteti”.

Megjithatë, nuk janë vetëm tragjeditë e profilit të lartë që demonstrojnë rreziqet e rrjetit të prokurorëve të Sorosit. Çdo ditë, prokurorët e mbështetur nga Soros po kultivojnë një kulturë të paligjshmërisë që i vë banorët në rrezik.

Në Filadelfia, vrasjet janë më shumë se dyfishuar që kur Larry Krasner u zgjodh në vitin 2017, duke arritur nivelin më të lartë të të gjitha kohërave këtë vit. Çikago ka regjistruar më shumë se 1,000 vrasje deri më tani në vitin 2021 – shifra më e lartë që nga viti 1994. Në San Francisko, ku të ashtuquajturat krime të “cilësisë së jetës” nuk ndiqen më penalisht, të pastrehët tani përshkruhen si në një “krizë humanitare”.

Zgjidhja është e thjeshtë: Mos lejoni që Soros të blejë garat e prokurorëve duke financuar në mënyrë adekuate kandidatët që do të zbatojnë ligjin dhe filloni të lidhni publikisht pikat midis prokurorëve të financuar nga Soros dhe krimit. Ne nuk duhet të zgjedhim ata që marrin paratë e tij.

Unë i kam paralajmëruar republikanët e establishmentit për vite se duhet të bëjnë diçka për rrjetin në rritje të prokurorëve të mbështetur nga Soros. Sa më gjatë ta lëmë të majtën ekstreme të zbatojë këtë strategji të pakundërshtueshme, aq më shumë do të vuajnë qytetarët e pafajshëm.

Një nga arsyet që unë jam duke kandiduar për Kongresin në Tenesi vitin e ardhshëm është të sfidoj këtë lloj apatie. Ka pak çështje që madje i afrohen rëndësisë së rendit dhe ligjit – jetët janë në rrezik.             

Derisa konservatorët të fillojnë të financojnë sfidues të mundshëm ndaj prokurorëve të Sorosit, vala e krimit që po ndodh në komunitetet në të gjithë vendin do të vazhdojë të përkeqësohet dhe shumë njerëz do të vdesin pa nevojë.

New York Post

Me teper

Stil6 orë më herët

Kërcënohet gjyqtarja Diana Di Meo, i publikojnë videot intime, zyrtarja: Është hakmarrje!

Gjyqtarja italiane Diana Di Meo, ka deklaruar se disa faqe i kanë vjedhur disa video intime dhe ia kanë publikuar...

Stil6 orë më herët

“Edhe 8 vite më ke, do martohem me tjetër”- Rudina Dembacaj i bën “presion” Mark Frrokut

Aktorja Rudina Dembacaj ka zbuluar se shkoi tek fallxhorja për të pare fatin e saj dhe letrat taro kanë parashikuar...

Kryesore6 orë më herët

Asnjë kryeministër të mos qëndrojë më shumë se dy mandate/ Po Luli pse duhet të qëndrojë tre në opozitë?

Sot Lulzim Basha si gjithmonë tha perlën e tij të rradhës, shfaq hipokrizinë, talljen dhe neverinë që ka ndaj shqiptarëve....

Radar20 orë më herët

GUXIMI I HARBUTËVE!

GUXIMI I HARBUTËVE! Nga Dr. Erion Dasho Kur kryetaruci i bashkisë nuk kishte lindur akoma, Sul Mema çonte peshë stadiumet....

Kryesore20 orë më herët

Horri apo Lavirja e Bashkisë së Tiranës?

Nga Respublica.al Audiopërgjimi i Erion Veliajt që u publikua gjerësisht në media formalizon njohjen e një gjëje të njohur: arrogancën brutale...

Stil20 orë më herët

U shfaq pranë Bora Zemanit, Vin Veli: Kam raport të mirë, patjetër që do e uroja

DJ Vin Veli, ish-partneri i Bora Zemanit është parë në ditëlindjen e 30-të të moderatores. Dj i njohur i surprizoi...

Stil1 ditë më herët

7 arsyet kryesore që keni një dhimbje koke

Kur godet një dhimbje koke e keqe, thjesht dëshiron që ajo të marrë fund. Dhimbja e fortë dhe e vazhdueshme...

Stil1 ditë më herët

Edhe ju shqetësoheni nga rrallimi i flokëve?!

Humbja e flokëve tek gratë mund të shkaktohet nga shkaqe të shumta, dhe disa janë të shërueshme. Ndërsa rënia e...

Stil1 ditë më herët

A është e dëmshme kërcitja e kockave?

Për shumë njerëz një nga gjërat e para që bëjnë sapo zgjohen nga gjumi është kërcitja e kockave dhe tërheqja...

Stil1 ditë më herët

Keni dhimbje dhe ngërce në këmbë gjatë stervitjes?

Njerëzit që kanë dhimbje në këmbë kur ushtrohen mund të kenë nevojë për një vlerësim për t’u siguruar që kanë...

Facebook