Lidhu me ne

Gatime

Receta gatimi tradicionale shqiptare / Jufka Të Shijshme me Qofte Shtëpie – Nga Më Të Mirat e Traditës

nga AgroWeb

Jufka me Pulë. Foto: Flickr

Jufkat, aq të mira dhe të buta, janë një nga traditat më të dashura të kuzhinës shqiptare.

Të gjithëve na ka rënë rasti si për t’i përgatitur vetë të freskëta në shtëpi, por edhe nëpër restorante.

Receta më e përhapur ëshë pikërisht ajo e jufkave me pulë, e cila përgatitet nga amvisat dibrane në mënyrë të shkëlqyer.

Por AgroWeb.org jus jell një recetë të re, me përbërësin kryesor pikërisht jufkat.

Është shumë e thjeshtë për t’u përgatitur dhe do t’iu kërkojë shumë pak kohë.

Jufkat me qofte shtëpie janë një recetë shumë e lehtë dhe perfekte për të mbledhur pranë tryezës të dashurit tuaj.

Përbërësit që ju nevojiten

500g jufka

600g mish të grirë

1 qepë mesatare të grirë imët

Gjysmë gote uji me bukë të thekur të thërrmuar

1 gotë uji me salcë kosi

2 gota uji me qumësht

3 lugë gjelle me gjalpë

2 lugë gjelle me miell

1 gotë me lëng mishi

Kripë

Piper i zi

3-4 thelpinj hudhër

1 vezë

1 tufë me majdanoz

1 lugë gjelle me vaj ulliri

Përgatitja e qofteve të shtëpisë

Hapi i parë është të ngrohni furrën në 180-200 gradë, në varësi të sobës suaj.

Në një tas të madh hidhni mishin e grirë dhe me lugë druri përpiquni ta ndani në pjesë sa më të vogla.

Shtoni më pas bukën e thekur të thërrmuar, vezën, hudhrën e grirë, kripë, piper, 2 lugë gjelle me qumësht, qepën dhe punojeni sa të lidhen përbërësit.

Me një lugë gjelle jepini përzierjes me mish, formën e qofteve të vogla të rrumbullakëta.

Merrni një tavë dhe vendosini qoftet njëra pas tjetrës me pak largësi mes tyre.

Futini për t’i pjekur për 15 minuta ose derisa sipërfaqja e tyre të ketë marrë një ngjyrë të artë.

Përgatitja e jufkave

Pasi të jenë pjekur lërini mënjanë, ndërkohë përgatisni jufkat dhe salcën me qumësht.

Në një tigan të madh shkrini gjalpin në zjarr mesatar.

Shtoni miellin dhe hudhrën e grirë dhe kaurdisini për 1-2 minuta.

Shtoni lëngun e mishit të pulës, salcën e kosit dhe qumështin në tigan dhe përzjejeni derisa salca të trashet.

Nëse dëshironi mund t’i shtoni edhe djathë të bardhë për një shije më të mirë.

Sapo të fillojë të mpikset uleni flakën e zjarrit dhe lëreni të ziejë edh për 2 minuta të tjera.

Ndërkohë keni vënë në zjarr një tenxhere me ujë për jufkat.

Kur uji të valojë, hidhni brenda jufkat dhe lërini sa të zbuten, por jo plotësisht.

Kullojini dhe hidhini në një tave të lyer mirë me vaj ulliri.

Mbulojini me salcën që përgatitët dhe në fund vendosni edhe qoftet.

Futini në furrë për 10-15 minuta ose derisa jufkat të kenë thithur lëngun e salcës dhe tava ka marrë një ngjyrë të bkur të artë.

Lëreni të ftohen pak, dhe shërbejini të ngrohta duk i shoqëruar me sallata të freskëta./AgroWeb.org

Me teper

Stil7 orë më herët

Kërcënohet gjyqtarja Diana Di Meo, i publikojnë videot intime, zyrtarja: Është hakmarrje!

Gjyqtarja italiane Diana Di Meo, ka deklaruar se disa faqe i kanë vjedhur disa video intime dhe ia kanë publikuar...

Stil7 orë më herët

“Edhe 8 vite më ke, do martohem me tjetër”- Rudina Dembacaj i bën “presion” Mark Frrokut

Aktorja Rudina Dembacaj ka zbuluar se shkoi tek fallxhorja për të pare fatin e saj dhe letrat taro kanë parashikuar...

Kryesore7 orë më herët

Asnjë kryeministër të mos qëndrojë më shumë se dy mandate/ Po Luli pse duhet të qëndrojë tre në opozitë?

Sot Lulzim Basha si gjithmonë tha perlën e tij të rradhës, shfaq hipokrizinë, talljen dhe neverinë që ka ndaj shqiptarëve....

Radar21 orë më herët

GUXIMI I HARBUTËVE!

GUXIMI I HARBUTËVE! Nga Dr. Erion Dasho Kur kryetaruci i bashkisë nuk kishte lindur akoma, Sul Mema çonte peshë stadiumet....

Kryesore21 orë më herët

Horri apo Lavirja e Bashkisë së Tiranës?

Nga Respublica.al Audiopërgjimi i Erion Veliajt që u publikua gjerësisht në media formalizon njohjen e një gjëje të njohur: arrogancën brutale...

Stil21 orë më herët

U shfaq pranë Bora Zemanit, Vin Veli: Kam raport të mirë, patjetër që do e uroja

DJ Vin Veli, ish-partneri i Bora Zemanit është parë në ditëlindjen e 30-të të moderatores. Dj i njohur i surprizoi...

Stil1 ditë më herët

7 arsyet kryesore që keni një dhimbje koke

Kur godet një dhimbje koke e keqe, thjesht dëshiron që ajo të marrë fund. Dhimbja e fortë dhe e vazhdueshme...

Stil1 ditë më herët

Edhe ju shqetësoheni nga rrallimi i flokëve?!

Humbja e flokëve tek gratë mund të shkaktohet nga shkaqe të shumta, dhe disa janë të shërueshme. Ndërsa rënia e...

Stil1 ditë më herët

A është e dëmshme kërcitja e kockave?

Për shumë njerëz një nga gjërat e para që bëjnë sapo zgjohen nga gjumi është kërcitja e kockave dhe tërheqja...

Stil1 ditë më herët

Keni dhimbje dhe ngërce në këmbë gjatë stervitjes?

Njerëzit që kanë dhimbje në këmbë kur ushtrohen mund të kenë nevojë për një vlerësim për t’u siguruar që kanë...

Facebook