Lidhu me ne

Mix

Kur është koha më e mirë për të matur presionin e gjakut?

Marrja e presionit të gjakut ( tensioni) çdo ditë mund të jetë një mënyrë e shkëlqyeshme për të monitoruar shëndetin tuaj. Nëse po planifikoni të filloni monitorimin në shtëpi, është e rëndësishme të jeni sa ë i saktë që të jetë e mundur.

Një nga mënyrat më të mira për të marrë një lexim të saktë të presionit të gjakut është ta matni në të njëjtën kohë çdo ditë. Koha e duhur e ditës do të varet nga ju dhe orari që keni.

Kur duhet të kontrolloni presionin e gjakut?

Presioni i gjakut ndryshon gjatë gjithë ditës. Në përgjithësi, do të jetë më i ulët kur të zgjoheni dhe do të rritet kur bëni aktivitete të përditshme.

Meqenëse presioni i gjakut ndryshon gjatë gjithë ditës, është një ide e mirë ta matni të paktën dy herë. Matja e presionit të gjakut disa herë gjatë ditës siguron një lexim të saktë.

Koha më e mirë e ditës për të matur presionin e gjakut varet nga ju dhe rutina juaj e përditshme. Është  e rëndësishme të zgjidhni një orar që mund t’i përmbaheni çdo ditë.

Matja  në të njëjtën kohë çdo ditë është thelbësore për të kuptuar presionin real të gjakut. Mund të ndihmojë të siguroheni që leximet që bëni nuk ndikohen nga ngjarjet e ditës.

Mund të zgjidhni kohën kur e dini se do të jeni në shtëpi dhe nuk ka gjasa që ky ritual të ndërpritet. Për shembull, mund të kontrolloni presionin e gjakut para se të niseni për në punë, kur të ktheheni nga puna dhe para gjumit.

Faktorët që mund të ndikojnë në vlerat e tensionit.

Ekzistojnë disa rregulla të përgjithshme për të qenë të vetëdijshëm kur bëhet fjalë për kohën e leximit të presionit të gjakut.

Për shembull, nuk është një ide e mirë ta matni menjëherë pasi të zgjoheni, pasi kjo do të japë vlerën më të ulët. Në vend të kësaj, synoni ta kontrolloni për rreth gjysmë ore pasi të jeni zgjuar.

Është  gjithashtu më mirë të mos prisni pas mëngjesit dhe kafes së mëngjesit pasi ushqimi dhe kafeina mund të rrisin vlerat . Idealisht, një presion i gjakut në mëngjes mund të matet pasi të lani dhëmbët, të keni bër dush dhe të visheni, por para se të hani ose të largoheni për në punë.

Ushqimi dhe kafeina nuk janë të vetmet gjëra që mund të shkaktojnë rritjen e presionit të gjakut. Ka disa gjëra të tjera të përditshme që mund të bëjnë që presioni të rritet.

Pavarësisht nga koha e ditës që bëni matjen, është më mirë të shmangni këto gjëra për të paktën gjysmë ore para se të bëni një lexim:

  • pirja e duhanit
  • stërvitja
  • konsumimi i alkoolit

Matja e presionit të gjakut mund të jetë një mjet i dobishëm për monitorimin e shëndetit. Një nga hapat më të rëndësishëm që mund të ndërmerrni për të siguruar që po bëni një matje të saktë të presionit mesatar  është ta matni atë në të njëjtën kohë çdo ditë.

Sigurohuni që të jeni të relaksuar më përpara.

Regjistroni vlerat çdo ditë dhe raportoni çdo ndryshim te mjeku, veçanërisht nëse ato janë të larta.

MË TEPËR

Radar5 orë më herët

“Sot është një festë demokracie”- Belind Këlliçi voton në Primaret e Tiranës: Ka ardhur koha që pushteti lokal t’u kthehet qytetarëve

Kandidati në garë për primaret e Tiranës në PD, Belin Këlliçi, e ka cilësuar si një festë demokracie këtë të...

Radar5 orë më herët

I shoqëruar nga bashkëshortja, Alimehmeti voton: Fushata ka qenë shumë pozitive

Kandidati Ilir Alimehmeti, i shoqëruar nga bashkëshortja e tij, hodhi votën në selinë blu. Ai është një ndër shtatë kandidatët...

Radar5 orë më herët

Berisha: Rama ka kthyer PS-në në origjinë, parti mafie dhe terrorizmi. Primaret rreze e fuqishme për votën e lirë

Kreu i Partisë Demokratike Sali Berisha ka folur për mediat pasi ka votuar për procesin e Primareve brenda forcës politike...

Radar20 orë më herët

Berisha-ndërkombëtarëve: Rama paguan miliona që të shfaqë një Shqipëri që nuk ekziston

Kreu i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka përcjellë një mesazh për të gjithë ndjekësit e tij në rrjetin social “Tik...

Mix24 orë më herët

Pas ndarjes nga bashkëshorti, Emily Ratajkowski rrëfen se ra shumë nga pesha

Së fundmi supermodelja Emily Ratajkowski ka folur për humbjen në peshë, të cilën e përshkroi si vërtet të frikshme. “Kur...

Radar1 ditë më herët

Të protestuarit është diçka e rrezikshme për tiranin

Të protestuarit është diçka e rrezikshme për tiranin Nga Ndriçim Kulla  Zhurmërima e medieve të mazhorancës, por edhe e medieve përtej...

Mix1 ditë më herët

David Beckham thyen rregullat dhe puth Kate Middleton

Princi dhe Princesha e Uellsit, William dhe Kate morën pjesë në ceremoninë e Çmimeve Earthshot 2022 të premten mbrëma. Çifti u fotografua...

Mix1 ditë më herët

Dembelë, aspak aktivë dhe indiferentë, demi, ujori, luani dhe shigjetari

Katër dembelët e horoskopit Dembelë, aspak aktivë dhe indiferentë. Nuk e shtyjnë veten fort për të punuar natë e ditë...

Radar1 ditë më herët

Politikanët që uruan fitoren e Zvicrës ndaj Serbisë, hesht vetëm Rama

Prej mbrëmjes së djeshme janë kthyer në virale momentet nga ndeshja Zvicër-Serbi, ku kjo e fundit u mund dhe u...

Radar1 ditë më herët

Shqipëria narkoshteti i parë i Europës

Berisha: Shqipëria narkoshteti i parë i Europës Kryedemokrati Sali Berisha është shprehur se Shqipëria është Kolumbia e Evropës. Në fjalën...

Facebook