Lidhu me ne

Stil

Pse keni puçrra edhe pas të tridhjetave?

Nëse jeni të irrituara nga njollat që keni menduar se do të linit pas në vitet adoleshente, nuk jeni vetëm. Shumë gra kanë puçrra në puçrrat në vitet ’30, ’40 dhe ’50. Këtu keni një vështrim se si puçrrat janë të zakonshme midis grave të moshuara, shkaqet e tyre dhe çfarë mund të bëni për të trajtuar problemin.

Shkaqet

Studime të ndryshme kanë hetuar prevalencën e puçrrave tek të rriturit. Shkaqet kryesore të puçrrave janë të njëjtat për të rinjtë dhe të moshuarit:

  • Prodhimi i tepërt i vajit, ose sebumit nga lëkura
  • Qelizat jonormale ngjitëse ose të bollshme të lëkurës prodhohen brenda gjëndrës, duke formuar një pucërr
  • Përhapja e një bakteri normal të lëkurës të quajtur P. acnes brenda gjëndrës së mbyllur
  • Inflamacion i lëkurës
  • Aknet e të rriturve janë më të zakonshme tek gratë sesa tek burrat dhe ato shpesh vazhdojnë edhe në menopauzë.

Shkaqet e puçrrave tek gratë e moshuara

Ka disa faktorë që mund të shkaktojnë puçrra në gratë në 20, 30 vjec dhe më shumë.

Ato përfshijnë:

Luhatjet e hormoneve: Luhatjet hormonale që ndodhin gjatë menstruacioneve, shtatzënisë, cisteve të vezoreve, ndalimit ose fillimit të pilulave të kontrollit të lindjes dhe menopauzës besohet të jenë shkaku kryesor i puçrrave të të rriturve. Çekuilibri i hormoneve mund të ndikojë në prodhimin e vajit nga lëkura, si dhe në mënyrën se si në mënyrë të efektshme derdhen qelizat e lëkurës.

Histori familjare: Nëse keni vëllezër ose motra me puçrra, mund të keni më shumë të ngjarë ta zhvilloni këtë gjendje edhe si i rritur.

Kozmetikë: Kremrat kundër plakjes, kremrat kundër diellit, pomadat e flokëve dhe spërkatjet që përmbajnë vajra të rëndë ose parfume mund të bllokojnë poret dhe të shkaktojnë puçrra, zakonisht përgjatë vijës së flokëve, kokës ose fytyrës. Ky lloj puçrrash mund të shfaqet më vonë gjatë jetës dhe është quajtur puçrra kozmetikë nga dermatologët.

Pirja e duhanit: Shpërthimet e puçrrave janë më të zakonshme tek duhanpirësit.

Dieta: Ndërsa është ende e kufizuar, ka dalë në pah hulumtimi se dieta perëndimore, e pasur me sheqerna, produkte qumështi, yndyrna të ngopura dhe yndyrna trans mund të stimulojë insulinën / faktorin e rritjes së insulinës  dhe të nxisë puçrrat.

Stresi: Të jesh nën stres mund të rrit prodhimin e hormoneve mashkullore të quajtura androgjene. Këto hormone, të cilat natyrshëm ndodhin tek burrat dhe gratë, stimulojnë prodhimin e vajit dhe mund të përkeqësojnë aknet.

Ekspertët besojnë se një sasi e tepërt e androgjeneve, një gjendje e quajtur hyperandrogenism, mund të jetë një shkak i rëndësishëm i puçrrave të filluara vonë në gratë që nuk kishin puçrra në adoleshencë.

Parandalimi i puçrrave të të rriturve

Ka gjëra të thjeshta që mund të bëni vetë për të ndihmuar në parandalimin e puçrrave të të rriturve dhe për të mos u përkeqësuar më shumë. Së pari, lani lëkurën një ose dy herë në ditë me një pastrues jo-tharës, jo-komedogjenik që nuk do të bllokojë poret.

Kërkoni për produkte kozmetike të etiketuara pa vaj, jo-komedogjene dhe jo-aknegjene (nuk ka gjasa të shkaktojë shfaqje të puçrrave). Për më tepër, shmangni kremrat e rënda të lëkurës ose produktet e flokëve të cilat mund të përkeqësojnë gjendjen e lëkurës.

Kur duhet të shkoni tek një dermatolog?

Nëse puçrrat  kanë vazhduar që nga vitet e adoleshencës ose janë shfaqur si një problem i ri i lëkurës në jetën e mëvonshme, konsideroni të shihni një dermatolog nëse jeni duke kërkuar mundësi trajtimi.

Një specialist mund t’ju ndihmojë të përcaktoni faktorët që mund të shkaktojnë puçrrat  dhe mund t’ju ndihmojë me ilaçe me recetë për të ndihmuar në rregullimin e hormoneve ose trajtimin pa tharje ose irritim të lëkurës.

MË TEPËR

Stil44 sekonda më herët

Rihanna, miliarderja më e re në Amerikë

Rihanna së fundmi hyri në listën vjetore të Forbes të femrave më të pasura të vetë-bëra në Amerikë për të...

Stil10 minuta më herët

Libri i ri zbulon se Lady Diana ishte marrëzisht e dashuruar në këngëtarin e njohur George Michael

Edhe pse kanë kaluar 25 vite që kur u nda nga jeta, Lady Diana vazhdon të zgjojë interes të madh...

Radar18 minuta më herët

Gazetari i majtë: Do jem në protestën e 7 korrikut! Do iki nga Shqipëria nëse situata nuk ndryshon

Gazetari që njihet në publik si mbështetës i ideve të majta, Ben Andoni ka bërë thirrje që njerëzit të dalin...

Radar4 orë më herët

Po Jorida Tabaku çfarë mendimi ka për nënë Haxhiren?

Disa të dhëna me evidenca kriminale për inceneratorët, të dala në dritë 24 orët e fundit, përveçse shërbejnë si një...

Stil5 orë më herët

FOTOT/ 23 vjet martesë, Victoria e David Beckham nga Parisi në Venecia me tren

Victoria e David Beckham janë fotografuar duke zbritur nga treni ekspres, pas udhëtimit nga Parisi teksa i drejtoheshin qytetit tjetër,...

Stil5 orë më herët

Thonjtë e Hailey Bieber bëhen viralë në TikTok dhe kthehen në trendin e verës 2022

Thonjtë “glazed donut” janë zyrtarisht manikyri më trendy i verës 2022. Kur Hailey Bieber tregoi manikyrin e saj të shkëlqyeshëm...

Stil5 orë më herët

Pse disa gra lindin vetëm djem ose vetëm vajza?

1. Është e pamundur të kesh një gjen “vajzë” ose “djalë” të pazbuluar. Ndërsa shumica e familjeve kanë një raport...

Stil5 orë më herët

Si ndikon depresioni në organet e trupit tonë?

1. Rënia e funksionit të veshkave Depresioni prek si njerëzit që kanë sëmundje kronike të veshkave ashtu edhe ata që...

Stil5 orë më herët

A është e vërtetë që çiftet e lumtura shëndoshen?

Gjithë faji i dashurisë. Këtu është ajo që thotë një studim mbi ushqimin çorientues në çifte Po, çiftet e lumtura...

Stil5 orë më herët

Pse duhet konsumuar vezë çdo mëngjes?

Konsumi i vezëve është shumë i dobishëm për shëndetin e  përgjithshëm. Përmban të gjitha lëndët ushqyese thelbësore që kërkohen nga trupi....

Facebook