Lidhu me ne

Gatime

Çfarë hahet për iftar? Njihuni me tryezat e ushqimeve nëpër botë gjatë Ramazanit

Një vakt me ushqime iftari në Karaçi të Pakistanit, më 26 mars pret besimtarët agjërues.

Çfarë hahet për iftar? Njihuni me tryezat e ushqimeve nëpër botë gjatë Ramazanit

Miliona besimtarë myslimanë në mbarë botë agjërojnë për 30 ditë nga mëngjesi në mbrëmje në muajin e Ramazanit, i cili këtë vit ka nisur më 23 mars dhe përfundon më 21 prill me festën e Fiter Bajramit.

Gjatë agjërimit, myslimanët mund të hanë vetëm dy vakte në ditë, njëri para lindjes së diellit dhe tjetri pas perëndimit të diellit.

Iftari është vakti që hanë myslimanët pas agjërimit të ditës në kohën e Ramazanit, menjëherë pas perëndimit të diellit. Radio Evropa e Lirë ka sjellë një vështrim të ushqimeve të përgatitura në tryeza për iftarin për besimtarët në botë.

Disa ushqime për iftarin në shtëpinë e një familjeje iraniane në Teheran, gjatë Ramazanit, Iran, 23 mars 2023.

Ushqimet e përgatitura për iftar janë vendosur në tryezë ndërsa njerëzit presin të hanë pas agjërimit gjatë Ramazanit, Kabul, Afganistan, 24 mars 2023

Ushqimi për iftar i përgatitur nga 56-vjeçari Burhan Akın, i cili ka tre fëmijë me nevoja të veçanta, në Adijaman të Turqisë.

Iftari në një familje në fshatin Nusa, Aceh Besar, Indonezi.

Tryeza e shtruar për iftar në një familje marokene gjatë Ramazanit.

Një besimtar mysliman përgatit kupa me ushqime për iftar në xhaminë Wallajah në Çenai, Indi.

Një familje egjiptiane duke shërbyer ushqimin e përgatitur për iftar në ditën e parë të Ramazanit në Kajro, Egjipt.

Familja Basol përgatit tryezën e iftarit gjatë Ramazanit në Duisburg, Gjermani, 24 mars 2023.

Tryeza me ushqime për iftar e familjes së Ben Mabroukut në ditën e parë të Ramazanit në Tunis, Tunizi, 23 mars 2023.

Anëtarët e familjes së Yoni Budiharjos shtruan ushqimin në një tryezë për iftar para se të mbaronin agjërimin e një dite së bashku në shtëpinë e tyre gjatë Ramazanit në Depok, Indonezi, 23 mars 2023.

Ushqimet e iftarit brenda një kampi për personat e zhvendosur brenda vendit të strehuar në Sana, Jemen.

Ushqimet për iftar në një familje në Shah Alam, Malajzi, 23 mars 2023.

Ushqimet për iftar të vendosura në tryezë në një familje në Peshawar, Pakistan, 24 mars 2023.

Një tryezë e shtruar për Iftar në shtëpinë e një familjeje myslimane gjatë Ramazanit në periferinë jugore të Bejrutit, Liban.

Fritaun, Sierra Leone. Ushqime të ngrohta për iftar të blera me donacione, iu shpërndanë afro 500 njerëzve në xhaminë Jamiatul Haque në Fritaun.

Një vakt me ushqime iftari në Karaçi të Pakistanit, më 26 mars pret besimtarët agjërues.

MË TEPËR

Radar2 orë më herët

Rusmali është kriminel elektoral, ka urrejtje sepse është shkarkuar për korrupsion

Berisha: Rusmali është kriminel elektoral, ka urrejtje sepse është shkarkuar për korrupsion Kryetari demokrat, Sali Berisha, vazhdoi akuzat ndaj Ilir...

Mix2 orë më herët

Harrison Ford: Mund të kisha qenë prind më i mirë

Në moshën 80-vjeçare, ikona e Hollivudit, Harrison Ford, reflekton mbi mundësinë e tij për të qenë një prind më i...

Mix9 orë më herët

Si të kuptojmë nëse mishi që blejmë është i freskët…

Mishi i freskët në dyqane mund të jetë i vështirë për t’u identifikuar, veçanërisht nëse është i bluar. Megjithatë, ju...

Mix10 orë më herët

Sa është euro sot, po dollari ?!

Këmbimi valutor/ Me sa shiten dhe blihen dollari dhe euro. Çfarë ndodh me monedhat e tjera Kursi zyrtar i këmbimit...

Mix10 orë më herët

Bryan Cranston: Do largohem nga aktrimi

Bryan Cranston tashmë mund të imagjinojë se si do të duket jeta në vitin 2026, duke i thënë GQ se ai dhe...

Radar10 orë më herët

Tashmë i Papërshtatshëm për të ndërmjetësuar diçka mes Serbisë dhe Kosovës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka deklaruar sot në një intervistë për “France24” se një ndër arsyet pse ka aktualisht...

Radar10 orë më herët

Lëreni të zvarritet këtë!

Në PD-në e vogël me vulë kanë ndodhur ca sherre. Ka hyrë Lulzim Basha me ca të hurit e të...

Mix10 orë më herët

Origjina e masturbimit

Biologët evolucionarë kanë gjurmuar origjinën e masturbimit tek paraardhësit e njeriut dhjetëra miliona vjet më parë. Gjetjet dolën nga ajo...

Kryesore10 orë më herët

Plani i Bashës për zgjedhjet 2025: Do që të bëhet deputet dhe të hyjë në qeveri me Ramën

Fotomontazh: Sejamini-Basha Analisti Neritan Sejamini deklaroi në emisionin “Të Paekspozuarit” se plani i Bashës që ka nisur me rizgjedhjen në...

Mix10 orë më herët

Jennifer Aniston zbulon komplimentin që urren të dëgjojë: Nuk e duroj dot

Jennifer Aniston ka marrë komplimente të panumërta gjatë gjithë karrierës së saj, por së fundmi ka shprehur “neveri” për diçka...

Facebook