Lidhu me ne

Gatime

Çfarë hahet për iftar? Njihuni me tryezat e ushqimeve nëpër botë gjatë Ramazanit

Një vakt me ushqime iftari në Karaçi të Pakistanit, më 26 mars pret besimtarët agjërues.

Çfarë hahet për iftar? Njihuni me tryezat e ushqimeve nëpër botë gjatë Ramazanit

Miliona besimtarë myslimanë në mbarë botë agjërojnë për 30 ditë nga mëngjesi në mbrëmje në muajin e Ramazanit, i cili këtë vit ka nisur më 23 mars dhe përfundon më 21 prill me festën e Fiter Bajramit.

Gjatë agjërimit, myslimanët mund të hanë vetëm dy vakte në ditë, njëri para lindjes së diellit dhe tjetri pas perëndimit të diellit.

Iftari është vakti që hanë myslimanët pas agjërimit të ditës në kohën e Ramazanit, menjëherë pas perëndimit të diellit. Radio Evropa e Lirë ka sjellë një vështrim të ushqimeve të përgatitura në tryeza për iftarin për besimtarët në botë.

Disa ushqime për iftarin në shtëpinë e një familjeje iraniane në Teheran, gjatë Ramazanit, Iran, 23 mars 2023.

Ushqimet e përgatitura për iftar janë vendosur në tryezë ndërsa njerëzit presin të hanë pas agjërimit gjatë Ramazanit, Kabul, Afganistan, 24 mars 2023

Ushqimi për iftar i përgatitur nga 56-vjeçari Burhan Akın, i cili ka tre fëmijë me nevoja të veçanta, në Adijaman të Turqisë.

Iftari në një familje në fshatin Nusa, Aceh Besar, Indonezi.

Tryeza e shtruar për iftar në një familje marokene gjatë Ramazanit.

Një besimtar mysliman përgatit kupa me ushqime për iftar në xhaminë Wallajah në Çenai, Indi.

Një familje egjiptiane duke shërbyer ushqimin e përgatitur për iftar në ditën e parë të Ramazanit në Kajro, Egjipt.

Familja Basol përgatit tryezën e iftarit gjatë Ramazanit në Duisburg, Gjermani, 24 mars 2023.

Tryeza me ushqime për iftar e familjes së Ben Mabroukut në ditën e parë të Ramazanit në Tunis, Tunizi, 23 mars 2023.

Anëtarët e familjes së Yoni Budiharjos shtruan ushqimin në një tryezë për iftar para se të mbaronin agjërimin e një dite së bashku në shtëpinë e tyre gjatë Ramazanit në Depok, Indonezi, 23 mars 2023.

Ushqimet e iftarit brenda një kampi për personat e zhvendosur brenda vendit të strehuar në Sana, Jemen.

Ushqimet për iftar në një familje në Shah Alam, Malajzi, 23 mars 2023.

Ushqimet për iftar të vendosura në tryezë në një familje në Peshawar, Pakistan, 24 mars 2023.

Një tryezë e shtruar për Iftar në shtëpinë e një familjeje myslimane gjatë Ramazanit në periferinë jugore të Bejrutit, Liban.

Fritaun, Sierra Leone. Ushqime të ngrohta për iftar të blera me donacione, iu shpërndanë afro 500 njerëzve në xhaminë Jamiatul Haque në Fritaun.

Një vakt me ushqime iftari në Karaçi të Pakistanit, më 26 mars pret besimtarët agjërues.

MË TEPËR

Mix17 orë më herët

Infeksionet e veshit, faktet dhe zgjidhjet e mira natyrale

Infeksionet e veshit kanë tendencë të ndodhin më shumë në vjeshtë dhe në dimër sepse problemet shëndetit, si të ftohtit...

Mix17 orë më herët

3 lloje të ndryshme të dhimbjeve të fytit/ Mënyra më e mirë për të trajtuar secilën prej tyre

Foto ilustruese Nëse keni një rast të dhimbjes së fytit, kjo mund të nënkuptojë se është e dhimbshme për të gëlltitur,...

Mix17 orë më herët

Shkrimi origjinal i David Bowie për dy tekste këngësh del në ankand për 100 mijë paund

Fleta me tekstin e David Bowie që ka dalë në ankand Fleta e teksteve të shkruara me dorë të këngëtarit...

Mix18 orë më herët

Gigi Hadid reagon sërish për Palestinën

Modelja Gigi Hadid, me prejardhje nga Palestina ka shprehur swrish mbështetjen për vendin e saj pas sulmeve nga qeveria Izraelite....

Mix1 ditë më herët

A e dini sa kushton një veshkë, mëlçia apo zemra? Ja lista e plotë me çmimet e organeve të trupit

Nuk është praktikë e pa dëgjuar transplanti i organeve. Mirëpo gjetja e organit, e aq më tepër përputhshmëria e tij...

Mix1 ditë më herët

Poezi për Atdheun nga Asdreni

Me vite jam larguar,i dashur Atdhe,por nuk të kam harruar,se shumë i ëmbël je. Kjo zemra më këndonpër ty, o...

Mix2 ditë më herët

Sa ditë është normale vonesa e menstruacioneve ( ciklit menstrual )

Kur cikli menstrual paralajmëron probleme me shëndetin Ciklet menstruale “normale” ndryshojnë nga një grua/vajzë tek tjetra. Një sërë faktorësh mund...

Mix2 ditë më herët

Pse ndodh vonesa e ciklit menstrual dhe a nënkupton kjo vetëm shtatzaninë?

Kur ndodhin vonesa të ciklit menstrual, menjëherë fillon paniku për një shtatzani të mundshme. Por, përpiquni të mos shqetësoheni shumë...

Mix2 ditë më herët

Vonesa e ciklit / Sa mund të vonojë një cikël menstrual?

Nëse nuk keni ndonjë gjendje të njohur që ndikon në ciklin menstrual, periudha menstruale duhet të fillojë brenda 21 deri...

Mix4 ditë më herët

Brad Pitt dëshiron të bëjë një film për jetën e Britney Spears!

Ende pa bërë një muaj, libri më i shitur i kujtimeve të Britney Spears, “The Woman in Me”, është në...

Facebook