Lidhu me ne

Radar

Beteja e fituar e Kinës

Beteja e fituar e Kinës | ResPublica

Dhjetë vjet pasi nisi luftën kundër ndotjes, Kina po sheh rezultatet e para. Nëse dhjetë vjet më parë, kryeqyteti kinez shihej i mbuluar nga një re e dendur smogu, sot situata është përmirësuar.

Nivelet e ndotjes së ajrit në Kinë kanë rënë me 42% në periudhën 2013-2021. Në raport i publikuar së fundmi tregon se “lufta kundër ndotjes”, për të cilën Kina ka investuar miliarda dollarë, ka rezultuar e suksesshme. Ndërkohë, në vendet fqinje të rajonit, gjendja po përkeqësohet.

Indeksi i Cilësisë së Ajrit, një raport vjetor i hartuar nga Instituti i Politikave të Energjisë në Universitetin e Çikagos, vlerëson se jetëgjatësia mesatare e qytetarit kinez është tani 2.2 vjet më e gjatë, pikërisht për shkak të reduktimit të ndotjes.

Më parë, qytetet kineze dominonin renditjen globale për cilësinë më të keqe të ajrit në botë. Disa prej tyre mbeten ende në listë, por janë lënë pas nga qytetet e Azisë Jugore dhe Lindjes së Mesme.

Në vitin 2021, Pekini regjistroi cilësinë më të mirë mujore të ajrit që nga fillimi i regjistrimeve në vitin 2013.

Megjithatë, raporti paralajmëron se Kina ka ende punë për të bërë pasi ajo mbetet vendi i 13-të më i ndotur në botë. Dhe ndotja e grimcave të Pekinit – ndotësit e vegjël por shumë të rrezikshëm që mund të shmangin mbrojtjen e zakonshme të trupit të njeriut – është ende 40% më e lartë se ajo në qarkun më të ndotur në Shtetet e Bashkuara.

Ndërsa nivelet e ndotjes së grimcave të Kinës janë brenda standardeve të saj kombëtare, ato “tejkalojnë ndjeshëm” udhëzimet e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), thuhet në raport.

Megjithatë, progresi i bërë në Kinë tregon se ndryshimi është i mundur, nëse qeveria dhe njerëzit e saj janë të gatshëm dhe të aftë të punojnë për të arritur objektivin.

MË TEPËR

Radar8 orë më herët

Basha takim me bizneset: Ekonomia e kapur nga interesat e një grupi! Duhet Reformë Zgjedhore

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, është ndalur, paraditen e sotme, në njësinë administrative numër 8 në Tiranë, në lagjen...

Radar8 orë më herët

Kina merr përsipër rindërtimin e Sirisë

Shtrëngimi i duarve mes Xi Jinping dhe Bashar al-Assad tregon shumë më tepër se fundi i izolimit të Sirisë që...

Mix8 orë më herët

Cilat janë përfitimet shëndetësore të spinaqit?

Nga të gjitha perimet jeshile me gjethe, spinaqi është një nga ato më të njohura dhe më të konsumuara. Mund...

Mix8 orë më herët

3 arsye të vërteta pse gratë tradhtojnë

Kultura mashkullore na ka mësuar se tradhtia është mashkullore. Në fakt, kjo është një gënjeshtër e madhe. Para së gjithash,...

Mix8 orë më herët

Diferenca ideale e moshës në çift sipas prezantueses së njohur amerikane Emma Willis!

Prezantuesja e njohur amerikane, Emma Willis, mendon se mund ta ketë zbuluar sekretin për t’u dukur gjithnjë e re, edhe...

Mix8 orë më herët

3 këshilla për të jetuar të lumtur

Lumturia është një gjendje e natyrshme e trurit dhe prodhohet nëse veprojmë në mënyrën e duhur. Ja disa këshilla praktike...

Mix8 orë më herët

Miley Cyrus bëhet brune për herë të parë pas 10 vitesh

Miley Cyrus është kthyer në rrënjët e saj. Ish-ylli i “Hannah Montana”, e cila u bë e famshme me look-un...

Mix8 orë më herët

7 gjëra të thjeshta që mund t’ju bëjnë më të lumtur

Lumturia është diçka për të cilën mendojmë shumë. Ka qenë një gur themeli i kulturës sonë që nga fillimi. Megjithëse...

Radar9 orë më herët

Qëllimi i Berishës, të fitojë betejën ndaj Bashës jo ndaj Ramës!

Analisti Ergys Mërtiri tha se Berisha në zgjedhjet e pjesshme lokale në Kukës nuk kishte si qëllim të mundte Edi...

Kritike9 orë më herët

Arlind Qori: Opozita ka marrë fund, Rama po të dojë mund të fitojë dhe zgjedhjet brenda PD-së

Kreu i “Lëvizja Bashkë”, Arlind Qori duke komentuar fitoren e Partisë Socialiste në Bashkinë Kukës thotë se me këtë rezultat,...

Facebook